Americká vláda si posvítí na finanční trh

Washington – Americká Sněmovna reprezentantů dnes podle očekávání schválila návrh zákona o regulaci finančních trhů. Jde o největší změny od Velké hospodářské krize 30. let minulého století a podle pozorovatelů také o jedno z největších vítězství v dosavadním fungování administrativy prezidenta Baracka Obamy. Zatímco Senát bude o podobě změn jednat zřejmě až do příštího roku, sněmovna už svůj díl legislativní práce dokončila. Dokument, který má 1 279 stran, schválila sněmovna poměrem hlasů 223 ku 202 a podle očekávání se hlasovalo po stranické linii.

Regulace například umožní, aby vznikl poradní sbor, v němž budou odborníci z více úřadů. Úkolem nového orgánu bude vyhodnocovat systémové riziko a včas upozornit na hrozící problémy. Orgán bude dohlížet i na takzvané hedgeové fondy, které mohou být zdrojem problémů, neboť využívají k obchodním transakcím úvěry.

Pod drobnohledem regulačních úřadů se nově ocitnou i ratingové agentury, kterým řada expertů dává díl viny na finanční krizi. Vzniknout by měl i zcela nový úřad na ochranu finančních zájmů spotřebitelů, takzvaný Consumer Financial Protection Agency (CFPA). Více zodpovědnosti vůči zákonodárcům bude mít za svá rozhodnutí i centrální banka.

Wall Street se změnám dlouho bránila

Republikáni i lobbisté z bank a Wall Streetu, jejichž zisky by byly ohrožené, bojovali proti navrhovaným reformám celé měsíce. Kritizovali je jako zasahování do svobodného podnikání. „Všichni uznáváme, že v regulačním mechanismu finančních trhů jsou rezervy. Jsem ale přesvědčen, že zasahování našich demokratických kolegů za přijatelné meze skutečně přesahuje veškerou představivost,“ vyjádřil se republikánský lídr ve sněmovně John Boehner.

Obamovi demokraté mají v Senátu slabší pozici než ve Sněmovně reprezentantů. Ze Senátu tedy vzejde zřejmě umírněnější verze, kterou čeká legislativní proces hledání kompromisu se sněmovním návrhem. Podle odhadů bude trvat celé měsíce. 

Zasedání americké Sněmovny reprezentantů
Zasedání americké Sněmovny reprezentantů
Více fotek
  • Zasedání americké Sněmovny reprezentantů autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1298/129737.jpg
  • Wall Street autor: AP, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1006/100525.jpg