Zemědělci na Pardubicku budou dál protestovat, zaměří se na supermarkety

Pardubice - Nízké výkupní ceny mléka a hluboké ztráty nutí zemědělce v Pardubickém kraji k dalším protestům. Zaměřit se přitom chtějí i na obchodní řetězce, které si podle farmářů diktují podmínky a při jednání s mlékárnami vystupují z pozice silnějšího. Krizový štáb zemědělců Pardubického kraje zároveň vyzval spotřebitele k nákupu českých potravin.

Farmáři požadují za litr mléka v prosinci sedm korun a od nového roku sedm korun a padesát haléřů za litr. Ani tak se ale nedostanou na výrobní náklady. Ve čtvrtek kvůli tomu protestovali v Městečku Trnávka na Svitavsku - blokádou tamní mlékárny. Pro řadu farmářů je situace v oboru neudržitelná a musejí chovy krav likvidovat. Krizový štáb zemědělců Pardubického kraje proto plánuje další protesty. V novém roce se zaměří na akce před supermarkety, což potvrdila i ředitelka Agrární komory v Chrudimi Vanda Rektorisová.

Viníkem jsou obchodní řetězce, říkají zemědělci i hejtman

Právě na cenovou politiku obchodních řetězců poukazují i samy mlékárny. „Vyjednávání není dnes vyjednávání, ale je to jen jednání z pozice síly,“ domnívá se jednatel mlékárny Miltra B Tomáš Juřica. „Pravým viníkem jsou obchodní řetězce, které na zemědělcích vydělávají, ale neplatí jim,“ domnívá se hejtman Pardubického kraje Radko Martínek (ČSSD).

Farmáři také varují před úbytkem kvalitních českých potravin. „Zemědělci ani mlékárny nejsou žádnými žebráky, chtějí jen spravedlivé narovnání obchodních marží,“ uvedl radní Pardubického kraje odpovědný za zemědělství Václav Kroutil. Už tak složitou situaci farmářům komplikují třeba i pozdní platby od mlékáren.

O konkrétní podobě protestních akcí u dalších mlékáren a supermarketů krizový štáb zatím vyjednává.

Zpracování mléka
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24