Oba bloky Temelína jsou odstaveny

Temelín - V temelínské jaderné elektrárně jsou od soboty odpojeny oba výrobní bloky kvůli plánované zkoušce a opravám. Dodávky elektřiny by měly být obnoveny v pondělí. Druhý blok odstavili energetici v noci z pátku na sobotu, plánovaná zkouška pádu klastrů dopadla dobře. Opravit je ale třeba ještě regulační ventil v jeho sekundární, nejaderné části. První blok pak musel být odstaven dříve, než bylo plánováno, a to kvůli úpravám potrubí systému olejové regulace.

Zkoušky pádu klastrů, tedy regulačních tyčí, které ovlivňují výkon reaktoru, energetici provádějí pravidelně vždy před odstávkou a následně po připojení bloku do sítě. Mezitím zkoušky dělají v několikaměsíčních intervalech. O jejich termínech rozhoduje Státní úřad pro jadernou bezpečnost na základě doporučení od dodavatele paliva, kterým je v případě Temelína společnost Westinghouse.

Naposledy byl v Temelíně odstaven první blok počátkem listopadu, a to kvůli opětovnému vyvážení turbogenerátoru po plánované odstávce, jež skončila v říjnu. Expertům se tehdy nelíbily vibrace stroje. Připojen byl k síti 12. listopadu.

Jaderná elektrárna Temelín by měla letos podle plánu dodat do sítě 13,4 terawatthodiny elektrické energie, což je o 1,3 TWh více než loni.