Kauza Opencard: Reedová sama rezignuje

Praha - Náměstkyně pražského primátora Markéta Reedová v úterý rezignuje na svoji funkci. Zastupitelka za SNK ED to řekla v Otázkách Václava Moravce. Podle svých slov tak učiní proto, že se jí nepodařilo protlačit protikorupční koncepci. Oblast uzavírání smluv je podle Reedové na pražském magistrátu obecně problémová a s ní i některé další projekty města - například na zavedení wi-fi. Náměstkyně také tvrdí, že za problémy kolem Opencard je zodpovědný i primátor Pavel Bém (ODS). Do Otázek byl pozván i náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS), pozvání ale odmítl.

„Například projekt Bezdrátová Praha za 140 milionů a výsledek je chabý, mýtné za 100 milionů a výsledek také příliš nevidím. Je tady řada nevýhodných smluv z minulosti, například smlouva s Inchebou na holešovické Výstaviště, která brání dostavbě Průmyslového paláce a je předmětem soudních sporů, dále letňanské výstaviště,“ zmínila Reedová některé podle ní problematické věci.

Zastupitelé za ODS se ve čtvrtek na mimořádném jednání dohodli, že už nechtějí vládnout na magistrátu společně s evropskými demokraty a zelenými. Každá z těchto stran má v městské radě po jednom zástupci. V pražském zastupitelstvu má ODS většinu, takže se dá očekávat, že návrh na odvolání obou radních při hlasování 17. prosince prosadí.

Reedová už dříve uvedla, že pokud nebude do konce roku protikorupční strategie schválena, rezignuje. Právě projekt Opencard hodnotí jako příklad neprůhledné politiky. Politickou odpovědnost by měl z neúspěšného projektu vyvodit mimo jiné náměstek Blažek, míní Reedová.

Podle auditu si projekt Opencard vyžádal do poloviny tohoto roku náklady ve výši 888 milionů korun, příjmy ale byly nulové. Panují podezření, že se peníze utopily v nejasných veřejných zakázkách. Karta funguje jako tramvajenka, průkazka do knihovny a je možné s ní platit parkovné. Radní Reedová má v radě na starosti především evropské fondy a zahraniční politiku. Dlouhodobě se snaží prosadit různá protikorupční opatření. Podle některých zastupitelů ODS Reedová vypracovala nekvalitní protikorupční strategii, kterou chtěla za každou cenu prosadit.