Vláda dnes projedná plynovou krizi a regulaci ruzyňského letiště

Praha – Vláda premiéra Fischera bude dnes projednávat, zda je Česko dostatečně připravené na plynovou krizi. Již v říjnu kabinet schválil krizový scénář pro případ, že by se nedostatek dodávek plynu mohl opakovat. V současné době by mělo být jasnější, jestli je dostačující. Ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský minulý týden v Bruselu řekl, že je letos země připravená lépe než loni. Ministři proberou i plán ekonomické regulace pražského ruzyňského letiště.

Ministerstvo průmyslu udělalo test, při kterém nasimulovalo zastavení dodávek plynu pro velké odběratele. Vláda nyní vyhodnotí, jestli byla zkouška úspěšná, a zda by na odstávky umělo Česko včas zareagovat. Tomu, že by se plynová krize měla opakovat, zatím ale nic nenasvědčuje.

Analytik Jiří Gavor tvrdí, že je systém lépe připraven. Nejen české, ale i slovenské a ukrajinské zásobníky plynu jsou naplněny. Krizový scénář počítal s desetistupňovými mrazy a odstavenými dodávkami na čtrnáct dní. Podle pravidel pro stav nouze by jako první o plyn přišly velké podniky, jako poslední lidé, školy a nemocnice. 

Rusko a Ukrajina se nedohodly na cenách plynu letos v lednu a Gazprom uzavřel kohoutky. Na to konto přestal nejen do Česka přitékat plyn, což ochromilo veškeré sítě.