Emirát Abú Zabí půjčil otřesené Dubaji deset miliard dolarů

Dubaj - Emirát Abú Zabí půjčil sousední Dubaji deset miliard dolarů na pomoc konglomerátu Dubai World, který se kvůli krizi dostal do platební neschopnosti a ohrožuje ekonomiku celé Dubaje. Přes čtyři miliardy by měla problémová společnost dostat okamžitě na splacení části dluhů. Zbývající peníze mají zajistit potřeby Dubai World až do konce dubna.

Abú Zabí je největším členem Spojených arabských emirátů a velkým vývozcem ropy. Pomoc Dubaji byla ale přesto nečekaná. „Koneckonců jsou jedna země. Od začátku jsme nepochybovali, že Abú Zabí Dubaji pomůže,“ podotkl syrský investor Eli Ibrahim. 

„Je to záplata, která řeší to nejhorší. Není to rozhodně kompletní řešení situace. Poskytne to klid na restrukturalizaci toho zbývajícího dluhu, poskytne to klid na prodej některých aktiv, která má Dubaj k dispozici,“ dodává analytik České spořitelny Luboš Mokráš.

Video Burzy po pomoci pro Dubaj ožily
video

Burzy po pomoci pro Dubaj ožily

Na pomoc Abú Zabí ihned zareagovaly finanční trhy. Pro dubajskou burzu byl dnešek rekordní – hlavní index DFM si připsal přes 10 procent. Několik společností se dokonce dostalo až k 15procentnímu růstu, za kterým se již zastavuje obchodování s akciemi. Samotný hlavní účastník dubajské krize DP World zpevnil o 14 procent.

Další způsoby, jak se Dubaj bude vyrovnávat s dluhem

Konglomerát Dubai World by se měl dočkat ještě další pomoci přímo prostřednictvím státního podpůrného fondu. Podmínkou ale je, že se společnost dohodne s věřiteli na odkladu splátek dluhů. „Pokud bude odklad splátek úspěšně vyjednán, Dubai World má slíbeno, že vláda emirátu Dubaj prostřednictvím fondu DFSF (Dubai Financial Support Fund) poskytne finanční podporu na krytí provozního kapitálu a úrokových výdajů. Cílem je zajistit, aby pokračovaly klíčové projekty,“ uvedl dnes Dubai World.

Konglomerát koncem listopadu otřásl finančními trhy oznámením, že požádá o odložení splátek dluhů. Dubai World a jeho developerská součást Nakheel mají zásadní vliv na ekonomiku celého emirátu a stojí za jeho nebývalým rozvojem v minulých letech. Konglomerát má celkové závazky za téměř 60 miliard dolarů.

Dubaj dnes oznámila, že schválí bankrotový zákon, který chce využít v případě, že by se Dubai World a věřitelé nedohodli v budoucnosti na případné restrukturalizaci dluhu. Zákon má vycházet z mezinárodních standardů transparentnosti a ochrany věřitelů.