Janota zůstává ministrem

Praha – Ministr financí Eduard Janota demisi nepodá. O setrvání ve vládě ho na dnešní ranní schůzce požádal premiér Jan Fischer a Janota jeho přání vyhověl. Odchod z kabinetu zvažoval ministr poté, co Poslanecká sněmovna minulý týden hlasy levice přepracovala podobu státního rozpočtu na příští rok. Fischer poté oznámil, že kabinet bude vzniklou situaci analyzovat, ale že pozměňovací návrhy, které se týkají více než 12 miliard korun, v podstatě zlikvidovaly Janotův úsporný balíček.

„Za vysokou přidanou hodnotu mé vlády jsem vždy pokládal skutečnost, že nejde o kabinet levicový, ani pravicový, ale o kabinet odborníků, za takový ho chci považovat i nadále. Jedním z takových odborníků je pro mě i ministr financí Eduard Janota. Proto jsem ho dnes požádal, aby ve své funkci setrval a Eduard Janota mé žádosti vyhověl,“ uvedl premiér v tiskové zprávě.

Poslanci minulou středu při třetím čtení návrhu státního rozpočtu na příští rok přes nesouhlas vlády přesunuli miliardy na sociální služby, platy úředníků a na platby zemědělcům. Poměr deficitu veřejných rozpočtů k hrubému domácímu produktu se tak dostane na úroveň 5,7 procenta.

Video Janota zůstane ve vládě
video

Janota zůstane ve vládě

Janota hovořil o zklamání a o tom, že pokud v křesle ministra do jarních voleb zůstane, nebude si už dělat žádné velké ambice. „Přestože kolega Janota udělal všechno, aby rozpočet ovlivnil, tak výsledek je ten, jaký je. Politické strany samozřejmě mají právo, aby rozhodly,“ komentoval Janotův neúspěch jeho vládní kolega ministr dopravy Gustáv Slamečka. 

Sám Janota se v pátek sešel s prezidentem Václavem Klausem, který výslednou podobu rozpočtu zkritizoval, ministra však podpořil.