Část Saabu koupili Číňané

Šanghaj - Čínská firma Beijing Automotive Industry Holdings (BAIC) koupila část majetku švédské automobilky Saab, která je součástí amerického koncernu General Motors. Číňané získali hlavně přístup k některým technologiím výroby motorů i celých automobilů a část výrobního vybavení. Saab má také podpořit BAIC při výrobě vlastních automobilů.

BAIC má podle dohody získat duševní vlastnictví a technologie výroby sedanů 9-5 a 9-3 a část vybavení na výrobu těchto modelů. „Dohoda je důležitým milníkem ve spolupráci BAIC se Saabem. Položila také velmi dobré základy pro další možnou spolupráci obou stran,“ uvedla čínská automobilka.

BAIC je pátým největším čínským výrobcem aut. Firma se akvizicí přiřadila ke Geely Automobile a dalším čínským firmám, které se snaží získat západní značky, a co nejvíce tak vytěžit z prudkého poklesu automobilového průmyslu po celém světě.

Podle některých zdrojů jedná GM s dalšími zájemci o prodeji celé značky Saab. Prodej technologie firmě BAIC pomůže Saabu finančně a nezabrání současným jednáním o koupi celé značky Saab a jeho výrobních linek. GM začátkem měsíce uvedla, že pokud nenajde do konce prosince zájemce o Saab, bude nucena postupně ukončit činnost značky. V ohrožení je tak kolem 4500 zaměstnanců.