I Citigroup se zbaví dluhu, a tak i vlivu vlády

New York – Citigroup, americký finanční ústav, se dohodl s vládou a regulačními úřady ve Spojených státech amerických, že bezodkladně splatí půjčku z vládního podpůrného programu TARP (Troubled Asset Relief Program). Jedná se o částku 20 miliard dolarů. Díky finanční pomoci, kterou vláda bance poskytla z peněz daňových poplatníků, teď asi 34 procent Citigroup patří státu. Vláda však část svého podílu prodá.

Citigroup chtěla půjčku vrátit co nejdříve. Bankám v programu TARP totiž vláda může mluvit například do hodnocení vrcholových manažerů. Citigroup se proto obává, že když dobře nezaplatí právě vrcholové pracovníky, z krize se jen tak nevzpamatují. Banka proto z programu vystoupí hned v příštím roce.

Banka si loni půjčila asi 45 miliard dolarů, vláda však přistoupila na to, že 25 miliard dolarů z této půjčky přemění na kmenové akcie Citigroup. Zbytek půjčky bude splacen navýšením kapitálu o 20,5 miliardy dolarů. Z tohoto důvodu Citigroup vydá kmenové akcie o objemu 17 miliard dolarů, zbytek si zajistí pomocí jiných finančních nástrojů.

„Americkým daňovým poplatníkům jsme hluboce zavázáni a jsme si dobře vědomi, že hospodářské oživení musíme podpořit poskytováním půjček a pomoci majitelům domů a dalším dlužníkům, kteří budou pomoc potřebovat,“ řekl generální ředitel Citigroup Vikram Pandit. Banka vládě vyplatí úrok a dividendy o objemu asi 3,1 miliardy dolarů.