Po stávce rozvojových zemí se na summitu v Kodani opět jedná

Kodaň - Rozhovory na klimatické konferenci v Kodani se po půldenní přestávce opět obnovily. Státy na konferenci jednají o nástupci Kjótského protokolu o omezování vypouštění škodlivin. Africké rozvojové státy spolu s Čínou a Indií opustily jednání s požadavkem větších závazků vyspělých zemí ke snížení produkce skleníkových plynů.

Představitelé rozvojových států se odmítli zúčastnit jednání pracovních skupin, ve kterých zástupci 192 zemí světa pracují na nové celosvětové smlouvě o ochraně klimatu, dokud jejich požadavky nebudou vyřešeny. V čele protestu stály africké země, které podporují další členové skupiny G77.

Rozvojové země se podle agentury AP ohradily proti snaze průmyslových států vytvořit zcela novou klimatickou dohodu. Ta by podle chudších zemí „zabila Kjóto“, a proto požadovaly rozšíření platnosti kjótského protokolu, který vyprší na konci roku 2012. Dohoda z roku 1997 totiž ukládá bohatým státům tresty za neplnění závazků k omezování emisí, zatímco na rozvojové ekonomiky se nevztahuje.

Rozvojové země vrátila do hry dánská ministrině

Po jednání s dánskou ministryní předsedající konferenci Connie Hedegaardovou africké státy odpoledne souhlasily s návratem k rozhovorům. „Jdeme zpět,“ potvrdil člen gambijské delegace Pa Ousman Jarju po schůzce africké skupiny. Hostitelská země podle něj slíbila, že se africkým požadavkům dostane většího prostoru. V závěrečném dokumentu summitu prý budou pasáže vycházející z kjótského protokolu a z klimatické konvence OSN.

Postup rozvojových zemí kritizuje EU

Evropská unie má k postoji Evropských zemí jen málo pochopení. „Blokování je tou nejhorší cestou,“ ohradil se proti kroku delegací ze třetího světa švédský ministr životního prostředí Andreas Carlgren, jehož země do konce roku sedmadvacítce předsedá. Stejný názor měl i britský ministr pro energetiku a klimatické změny Ed Miliband. „Ztratili jsme nejméně pět hodin, to je velmi politováníhodné,“ posteskl si.