Opencard už Prahu nebude nic stát, tvrdí magistrát

Praha – Magistrát města Prahy tvrdí, že za projekt Opencard město utratí posledních 10 milionů korun. Audit Opencard ale zahrnul do celkových nákladů i závazky, které město vůči společnosti Haguess ještě má a dosud je nesplatilo. Jedná se zhruba o 90 milionů korun za už vydané karty. Celá záležitost si už vyžádala náklady ve výši 888 milionů korun, žádné příjmy se ještě městu nevrátily. Dosud na Opencard vydělávala firma Haguess. Jak dnes uvedl první náměstek pražského primátora Rudolf Blažek, Praha se se společností dohodla, a získá tak licence a karty pro všechny předplatitele Opencard. Po čtyřech letech se fakticky stane vlastníkem a taky dozorcem projektu.

Podle dohody město za již utracenou částku získá 650 tisíc karet i s licencemi. „Považuji to za první dílčí úspěch na cestě k ozdravení projektu,“ dodal náměstek. Otevřené výběrové řízení na nového provozovatele Centra kartových služeb bude následovat, do té doby bude podle změněných podmínek město spolupracovat se společností Haguess. Ta ale o přihlášení do řízení přemýšlí. Výdeje karet a správa těch stávajících stojí podle auditu Prahu měsíčně 8 milionů korun. Centra by se přitom podle auditorů dala provozovat čtyřikrát levněji. 

Firma Haguess na dohodu přistoupila, protože si uvědomuje, že město v době krize musí šetřit. To, že měli radní k dispozici výsledky auditu, v rozhodnutí společnosti prý roli nehraje. Na přenechání licence má Haguess ale jiný pohled. „Nemůžeme je Praze nechat. Je to náš software, který využíváme i pro jiné organizace. Poskytneme je ale natolik, aby je město mohlo používat tak, jak potřebuje,“ uvedl ředitel společnosti Petr Stránský.

Video Telefonát Štěpánky Martanové
video

Telefonát Štěpánky Martanové

Z dohody mimo jiné vyplývá, že všichni držitelé předplatních kuponů městské hromadné dopravy mohou bezplatně přejít na Opencard. Celkový náklad na jednu kartu klesne z 2 400 korun na asi 1 380 korun, tvrdí Blažek. To odpovídá přibližně nákladům, které stojí pořízení podobně fungující Plzeňské karty. Návrh dohody předloží náměstek radě hlavního města 22. prosince.

Za zatím prodělečný projekt nebyl stále nikdo potrestán. Personální otázky a případnou vlastní odpovědnost bude vedení města řešit až těsně před Vánocemi. To už budou výsledky druhého vyšetřování na přání primátora Pavla Béma, které stálo skoro 1,5 milionu korun.