Fond bydlení možná bude pomáhat nezaměstnaným v nesnázích

Praha – Poslanci ČSSD podali návrh na rozšíření využití Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB). Nezaměstnaní by podle něho měli možnost požádat o půjčku na splátky hypotéky či úvěrů ze stavebního spoření. Nyní se k němu bude vyjadřovat vláda. Předsedkyně dozorčí rady fondu Zdeňka Horníková z ODS s ním ale již teď nesouhlasí, fond by přišel o peníze a zaměstnal další úředníky na kontrolu žadatelů.

O půjčku z fondu bydlení by směl požádat člověk, který je nezaměstnaný nejméně tři měsíce a je v evidenci úřadu práce. Pomoc by se vztahovala na hypotéky a úvěry, které si dlužník vzal na koupi bydlení, ale i na půjčky na opravy, modernizace a rekonstrukce. Nyní taková možnost neexistuje. Lidem, kteří nejsou schopni splácet, totiž hrozí významné sankce v podobě úroků a poplatků z prodlení, v extrémním případě i zabavení nemovitosti, argumentují poslanci ČSSD.

Konkrétní podoba půjček

Fond bydlení by směl půjčit žadateli nanejvýš 150 tisíc korun na jednoprocentní roční úrok a splatnost úvěru by byla nejdéle deset let.

Horníková však nesouhlasí, takový zákon by řešil problémy, které si má vyřešit banka sama. Navíc by takové opatření nadměrně fond zatížilo. Rozpočet SFRB na příští rok se bude schvalovat až v lednu. Fond bude mít dle návrhu výdaje ve výši 3,5 miliardy korun, což je o 400 milionů více než letos.