Vláda chce stůj co stůj udržet deficit na uzdě

Praha – I když Poslaneckou sněmovnou prošly v minulém týdnu změny, které ohrožují vládní závazek udržet deficit na hranici 5,3 procenta hrubého domácího produktu, ministři demisi nechystají. S neochotou politických stran chtějí bojovat a chtějí udělat vše, aby udrželi schodek rozpočtu na uzdě. Kabinet k tomu využije třeba dividendy vyplacené společností ČEZ. Jednotlivá ministerstva navíc nebudou mít možnost využít bez souhlasu vlády pět procent svých plánovaných výdajů.

Poslanecká sněmovna minulý týden přesunula v rámci rozpočtu 12,5 miliardy korun. Na přesunech se podílela hlavně levice. „Část změn provedených v rozpočtu Poslaneckou sněmovnou jde na úkor mandatorních výdajů státu, a ve skutečnosti je tak skrytým zvýšením schodku státního rozpočtu. S tím jako předseda vlády nemůžu souhlasit,“ prohlásil premiér Jan Fischer po dnešním jednání vlády.

Jeho kabinet má už dokonce plán, jak s nerozumným navýšením deficitu bojovat. 5,1 miliardy korun, které poslanci ukousli z rozpočtu fondu dopravní infrastruktury, pokryje dividenda ČEZ. 3,1 miliardy, o kterých byly zkráceny kapitoly vybraných resortů, vláda uspoří v rámci jednotlivých kapitol, popř. v mimořádných případech rozhodne o krytí výdajů na úkor rozpočtové rezervy.

Video Vstup Jany Čermákové
video

Vstup Jany Čermákové

Zbývající čtyři miliardy chce vláda najít v rozpočtech jednotlivých ministerstev, kterým na ně poslanci zatím nesáhli. Jednotlivá ministerstva nebudou moci v příštím roce bez souhlasu vlády využít pět procent plánovaných výdajů. „Z vázání výdajů budou vyškrtnuty výdaje na důchody, sociální dávky, výdaje na vědu a výzkum a dofinancování projektů Evropské unie,“ řekl k tomu Fischer. Útratu si budou muset resorty hlídat minimálně půl roku, když se bude rozpočet vyvíjet dobře, mohla by vláda v pololetí vázané výdaje uvolnit.

Jan Fischer o boji proti zvýšení deficitu:

„Není to hledání rezerv. Ty už jsme našli, když jsme snížili výdaje v jednotlivých kapitolách o 25 miliard. Toto je prostě tlak, který vyvíjíme sami na sebe.“


O šetření na provozu požádá kabinet Senát, sněmovnu, kancelář prezidenta, Nejvyšší kontrolní úřad nebo třeba Ústavní soud. Přesnou podobu opatření, jak se na nich dohodla vláda, má ministr financí Eduard Janota předložit do 10. ledna.

Vláda si lámala hlavu i s letošním schodkem

Tématem dnešního jednání vlády byl nejen rozpočet na příští rok, nýbrž i krytí letošního deficitu. Ministerstvo financí dostalo svolení vydat státní dluhopisy za 37,7 miliardy korun. Původně schválený limit počítal s dluhopisy za 23,6 miliardy korun. Důvodem je navýšení schodku letošního rozpočtu z původních 38,1 miliardy na 52,2 miliardy korun.