Bankovní vklady budou pojištěny na sto tisíc eur, rozhodli ministři

Praha – Vláda dnes zvýšila limity pro pojištění bankovních vkladů ze současných 50 tisíc eur na 100 tisíc eur (zhruba 2,6 milionu korun). Ministři zkrátili rovněž lhůtu, kdy musí Fond pojištění vkladů peníze z pojistky vyplatit. Změna, kterou požaduje Evropská unie, by měla začít platit v roce 2011. Příslušnou novelu musí ovšem ještě schválit parlament a podepsat prezident republiky.

Novela má zkrátit lhůty pro výplatu náhrad za pojištěné vklady na 20 pracovních dnů. V současnosti musí Fond pojištění vkladů na základě zákona zahájit výplatu náhrad do tří měsíců od data oznámení o neschopnosti pojištěné instituce dostát svým závazkům. Výplaty náhrad trvají po dobu pěti let ode dne jejich zahájení.

Fond by měl mít podle novely také k dispozici více peněz, jeho rezervy by měly činit 1,5 procenta všech pojištěných vkladů. „K tomu, aby se splnil tento požadavek, po dobu řekněme deseti let dochází k navýšení plateb do Fondu pojištění vkladů na 1,6násobek dnešní výše,“ uvedl ministr financí Eduard Janota. Finanční společnosti přitom nyní přispívají 0,1 procenta z pojištěných vkladů. U stavebních spořitelen je to 0,05 procenta.

Na 50 tisíc eur vzrostlo pojištění vkladů ke konci roku 2008. Nově byl také pojištěn celý vklad, dříve to bylo 90 procent. Navýšení navrhla vláda kvůli krizi na finančních trzích. Pojištěny jsou veškeré vklady fyzických a právnických osob vedené v pojištěných institucích v české nebo cizí měně, včetně úroků. Pojištění se nevztahuje například na vklady bank, finančních institucí, zdravotních pojišťoven a státních fondů.