Případnou plynovou krizi by Česko mělo přečkat lépe než loni

Praha – Pokud by počátkem roku 2010 opět došlo k přerušení dodávek plynu z Ruska, Česko by mělo přečkat tuto krizi lépe než loni, je na ni totiž lépe připraveno. Upozornil na to ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský. Zásobníky jsou podle něj plné a v případě potřeby se mohou začít využívat. V dalších letech se přitom má připravenost země na krizi dále zlepšovat.

„Technicky se samozřejmě za rok nic závratného stihnout nedá, i když samozřejmě nikdo nezahálel,“ podotkl Tošovský. Připraveno je Česko podle něj mnohem lépe zejména po organizační stránce. Česko ovšem nebude zahálet ani v dalších letech, v současné době se připravuje výstavba dalších zásobníků, které by měly pomoci přečkat případný výpadek dodávek.

Tošovský zároveň uvedl, že do 7. ledna má Ukrajina za plyn zaplaceno, a přerušení dodávek tedy nehrozí. Dodal, že kdyby poté za plyn nezaplatila, ještě to nemusí nutně znamenat přerušení dodávek plynu do Evropy.

Video Na plynovou krizi jsme připraveni
video

Na plynovou krizi jsme připraveni

Plynová krize v loňském roce trvala zhruba dva týdny. Rusko během této doby zcela utlo dodávky plynu přes Ukrajinu do Evropy. Řada domácností zejména na Balkáně se tak v kruté zimě ocitla bez tepla. Problémy mělo i Slovensko, které muselo kvůli nedostatku plynu omezit spotřebu velkých firem. Na pomoc mu přispěchala i Česká republika, na kterou krize díky vyšším zásobám a nižší závislosti na plynu z Ruska tolik nedoléhala.