V nošovické Hyundai se rodí dohoda odborů s vedením

Nošovice - Stávka v nošovické Hyundai je zřejmě zažehnána. Vedení automobilky se dohodlo s odbory na většině sporných bodů. V úterý mají podepsat společnou dohodu. Odbory poté chtějí odvolat stávkovou pohotovost. Odbory kritizovaly špatné pracovní podmínky, množství povinných přesčasů a protestovaly proti hrozbě potrestání dělníků, kteří na začátku prosince spontánně stávkovali. Přesčasy již firma zrušila, ale chce vyjednat dobrovolnou pracovní směnu na sobotu 19. prosince.

„Jednání je blízko dohodě, ale pro vyčerpání všech účastníků jsme po jedenácti hodinách zjistili, že opakujeme stejné věty a stejná slova, takže bylo nejrozumnější přerušit jednání do zítřejšího rána. Obě strany se dnes dohodly na většině bodů,“ informoval mluvčí automobilky Petr Vaněk.

Podle předsedy odborů Hyundai Radka Kuchaře by měli vyjednavači během úterý dořešit pouze některé detaily. „Měli bychom to na 99 procent, pokud nebude žádný problém, dotáhnout do konce. Na většinu našich požadavků bylo vedení ochotno přistoupit,“ uvedl s tím, detaily z jednání zveřejní v úterý.

Odbory nošovické automobilky Hyundai vyhlásily stávkovou pohotovost v pondělí 7. prosince. Situace se v automobilce vyhrotila kvůli neustále nařizovaným přesčasům, lidé museli každý den od pondělí do čtvrtka odpracovat k osmihodinové denní směně další dvě hodiny jako přesčas. Vedení automobilky zdůvodňovalo přesčasy tím, že firma musí splnit výrobní plán.