Evropské hotely míří ke sjednocení hvězdičkového systému

Praha - Evropské hotely směřují k jednotnému systému přidělování hvězdiček. Zástupci sedmi hotelových asociací dnes oznámili dohodu o společné klasifikaci v České republice, Rakousku, Německu, Maďarsku, Nizozemsku, Švédsku a Švýcarsku. V budoucnu by se měly zapojit i další země. Dosud se v každé zemi přidělují hvězdičky podle jiných kriterií, takže úroveň hotelů - byť mají stejný počet hvězdiček - se různí.

„To, co nová klasifikace přinese hoteliérům, je především zviditelnění se vůči zákazníkovi a zdůraznění toho, že nabízí služby naprosto transparentní, takže zákazník ví, co v hotelu dané kategorii a třídě může očekávat,“ řekl generální sekretář Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek. Podle Stárka oficiální klasifikaci využívá v České republice necelých šest stovek ubytovacích zařízení, všechna již prý projevila zájem o přestup k novému mezinárodnímu

hodnocení. Nová klasifikace je založena na 270 kritériích, Která byla sestavena na základě průzkumů mínění hostů a studií trendů v hotelnictví. Sledují se například šířka postelí, rozsah stravování, služby portýra, připojení k internetu, délka služby na recepci nebo doba podávání snídaně, zaměřují se i na wellness vyžití. Novinkou je možnost získání přívlastku „superior“ - tedy něco jako přidaný nadstandard k určitému počtu hvězd.

České hotely budou v první vlně změn

Hotel může mít maximálně pět hvězdiček. Pro jejich dosažení musí mít například nepřetržitě otevřenou recepci, dveřníka, alespoň metr široké postele nebo službu praní a žehlení prádla. Naopak host v jednohvězdičkovém zařízení se musí například spokojit se společným záchodem pro několik pokojů.

V ČR se nový systém uplatňovat od příštího roku, totéž platí pro Rakousko, Německo a Švédsko. V průběhu roku 2010 se připojí Maďarsko, hned jak dokončí přípravy souvisejících zákonů. O rok později na jednotnou klasifikaci přistoupí Švýcarsko a Nizozemí. „S klasifikací je spojen tříletý poplatek, který je ale minimální; pro malá zařízení je to asi 4500 korun. Maximální výše poplatku je 10 000 korun na celé období, a to se týká jenom velkých, pětihvězdičkových hotelů,“ podotknul Stárek.

Zástupci všech zúčastněných asociací označili sjednocení za milník v evropském hotelovém byznysu. Ještě před 15 lety byla myšlenka jednotné klasifikace jednoznačně odmítnuta s poukazem na odlišné geografické a historické podmínky v jednotlivých zemích. Švédský „šéfhoteliér“ Rikard Bergsten vyjádřil naději, že do dvou let se dnes stvrzená aliance Hotelstars Union rozroste ze sedmi na 15 zemí.

Hotelová hala
Hotelová hala