Největším českým exportérem zůstává Škoda Auto

Praha - Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto slavila úspěch i v letošním ročníku soutěže Exportér roku. Firma zvítězila ve dvou kategoriích zaměřených na největší objem exportu. Na prvním místě se umisťuje nepřetržitě od roku 1993. Největší meziroční nárůst exportu loni mezi velkými exportéry s vývozem nad 500 milionů korun vykázala společnost Lonza Biotec. V letech 1993 až 2008 nejvíce zvýšila export společnost Mitas.

Mezi středními exportéry, jejichž roční vývoz se pohybuje mezi 100 až 500 miliony korun, loni nejvíce zvýšila export společnost Autel. Zvláštní cenu rozhodčího soudu při hospodářské a agrární komoře za vývoz do největšího počtu destinací získala firma ANDREW Telecommunications.

Podle předsedy Středního podnikatelského stavu Zdeňka Somra se do výsledků letošního ročníku promítla hospodářská krize. „Ta jasně ukázala otevřenost české ekonomiky a její provázanost na zahraniční trhy. Průměrný nárůst exportu firem z první dvacítky klesl z loňských 35 procent na letošních 16 procent. Propad firem z oblasti strojírenství a stavebnictví je výrazný především v růstových kategoriích a to bez ohledu na velikost exportérů,“ upozornil Somr.

Vývoz byl v posledních letech tahounem ekonomického růstu České republiky a jeho objem dosahuje 80 procent hrubého domácího produktu. Českou ekonomiku proto negativně ovlivnila nižší poptávka v zemích, které jsou hlavními obchodními partnery. Mezi ně patří zejména Německo, Rakousko a další země eurozóny, dále Slovensko, Polsko a Maďarsko.