Summit v Kodani se blíží do finále, napětí roste

Kodaň – Napětí na summitu v Kodani před setkáním vrcholných politiků roste. Dnes budou ministři životního prostředí Evropské unie dolaďovat detaily společného postupu. Summit má před sebou ještě 4 dny závěrečných jednání. Nová emisní smlouva, očekávaný výsledek summitu, je ale zatím v nedohlednu. K postupu jednání nepřispěl ani včerejší bojkot rozvojových zemí, které požadovaly větší závazky od zemí rozvinutých.

Summit o klimatu se neobešel bez nepokojů. V noci aktivisté zapalovali auta a stavěli blokády okolo centra sdružení Christiania. Tato nezávislá komunita pořádá alternativní konferenci o klimatických změnách vedle oficiálního summitu. Policie při zásahu zatkla asi 200 lidí.

Bedřich Moldan, ekolog, Centrum pro otázky životního prostředí UK

„Jestli dojde k zásadním rozhodnutím, se opravdu ještě uvidí. Zatím je situace na summitu velmi nervózní.“

Video Telefonát Bedřicha Moldana
video

Telefonát Bedřicha Moldana

Protesty probíhaly i v Austrálii. Aktivisté z Greenpeace vyšplhali na operu v Sydney. Tam umístili transparent, který požaduje uzavření nové emisní smlouvy. „Vyzýváme australského premiéra a ostatní lídry, aby zasáhli proti klimatickým změnám. Zbývají ještě čtyři dny, a je tedy nejvyšší čas, aby uzavřeli spravedlivou a právně závaznou smlouvu, která ochrání svět,“ požaduje Linda Selvey z hnutí Greenpeace.