Ministerstvo financí: zakázky za stamiliony bez soutěže

Praha – Ministerstvo financí rozdává některé zakázky na odstranění starých ekologických škod bez veřejných soutěží. Prý je to tak třeba dělat kvůli České inspekci životního prostředí, která to ale odmítá. Firmy tak získaly letos a loni ze zakázek bez výběrového řízení 1,5 miliardy korun.

Část škod je třeba odstranit ihned po jejich vzniku, jako například ekologické havárie, pro zbytek však vysvětlení urychleného odstranění neexistuje. Na nápravu škod má stát podle oficiálních dokumentů zpravidla tři až čtyři roky. Přesto má však ministerstvo strach z prodlení kvůli zdlouhavým výběrovým procedurám. Poslanci budou prověřovat, zda vážně bylo třeba všechny zakázky zadávat bez tendrů.

„Ministerstvo financí jednoznačně preferuje otevřené zadávací řízení, nicméně rozhodnutí ČIŽP nám fakticky nedávají možnost takto postupovat,“ uvedl vrchní ředitel ministerstva financí Tomáš Uvíra. Úředníci ministerstva uznávají, že jsou termíny pro plnění dostatečně dlouhé, nařízení ekologů však žádají okamžité započetí prací. To ale ředitelka ČIŽP Eva Tylová popírá. „Inspekce v žádném případě nemá vliv na formu veřejné zakázky a v žádném případě nepožadovala nedělat výběrové řízení,“ uvedla pro MF DNES.

Příkladem zakázek zadaných bez tendrů je likvidace ropného znečištění, které ohrožuje zásobování pitnou vodou v areálu firmy Walter ve Staré Boleslavi, za 146 milionů korun.