Slovenský konkurz na SkyEurope bude nejspíš zrušen, firma nemá finance

Bratislava – Soud na Slovensku uvažuje o zrušení konkurzu na zkrachovalé aerolinky SkyEurope. Ľubomír Bugáň, konkurzní správce firmy, už to navrhl. Důvodem je výše majetku firmy, která nepokryje ani náklady samotného konkurzu. Pokud se konkurz opravdu zruší, tisíce pohledávek zůstanou neuspokojeny.

Soupis majetku SkyEurope dosahuje 5,7 milionů eur a je na rozhodnutí soudu, jak se bude v této situaci postupovat dále. Bugáň zaslal soudu oznámení o předpokládaných nákladech a výtěžku konkurzu. Soud by měl konkurz zrušit, jestliže náklady konkurzu převyšují hodnotu pohledávek proti podstatě. Dominantní část těchto pohledávek tvoří náklady na zaměstnance.

I konečný seznam pohledávek, které si vůči zkrachovalým aerolinkám uplatnily tisíce věřitelů, bude brzy hotov. Velká část nároků se týká dluhů přepravce za nepoužité letenky. Peníze za propadnuté letenky získaly tisíce klientů zpět. Šlo o klienty, kteří prováděli platby prostřednictvím debetní či kreditní karty.

Konkurz na majetek firmy vyhlásil začátkem září Okresní soud Bratislava kvůli špatnému hospodaření firmy. SkyEurope Airlines zastavila lety již v srpnu. Neměla dostatek financí. Asi 280 tisíc koupených letenek propadlo.