Slovnaft se vyhne pokutě za zneužití postavení na trhu

Bratislava – Dominantní výrobce pohonných hmot na Slovensku Slovnaft nezaplatí pokutu 300 milionů slovenských korun (zhruba 10 milionů euro). Slovnaft dostal sankci za zneužití dominantního postavení na trhu od antimonopolního úřadu (PMÚ) začátkem roku 2007. Případ ale bude antimonopolní úřad znovu prošetřovat.

„Soud zjistil, že výrok rozhodnutí PMÚ neobsahoval všechny potřebné náležitosti podle zákona o správním řízení,“ zdůvodnil verdikt soudu jeho mluvčí Pavol Adamčiak. Úřad nepřesně specifikoval, jakého provinění se rafinerie dopustila. „Vítáme rozhodnutí krajského soudu, v němž se soud neztotožnil s rozhodnutím rady úřadu,“ nechal se slyšet Slovnaft.

Důvody k udělení pokuty

Rafinerie dostala pokutu za duplicitní započítání nákladů na výstavbu speciálního zařízení na úpravu benzinu společnosti Shell Slovakia. Slovnaft tvrdí, že bylo zařízení určeno výhradně pro Shell. Slovnaftu tak vznikly náklady, které promítnul do nižší slevy pro Shell při odběru benzinu, než poskytnul konkurenční společnosti OMV. Naopak úřad tvrdí, že zařízení rafinerie využívala i pro jiného odběratele, tomu ale náklady nefakturovala.

Slovnaft již v minulosti dostal vysokou pokutu od plynárenské skupiny MOL za nesprávné určování cen pohonných hmot a nepřiměřený zisk. Původní sankce 1,35 miliardy slovenských korun z února 2005 se ale po několika odvoláních rafinerie snížila na 838 milionu.