Vedení Hyundai se po osmi dnech dohodlo s odboráři

Nošovice – Vedení automobilky Hyundai se dohodlo s odboráři. Po osmi dnech tak končí stávková pohotovost. Již včera se obě strany shodly na většině bodů, dnes pouze vše stvrdily podpisem. Pracovníci automobilky si stěžovali na nařízené přesčasy a nátlak vyvíjený ze strany vedoucích pracovníků. O kolektivní smlouvě na rok 2010 se bude ještě jednat.

Mezi nejdůležitějšími body dohody je zrušení nucených přesčasů. Ty byly zrušeny už minulý týden a nadále budou nařizovány jen v mimořádných případech. Jako zásadní označil předseda odborů automobilky Radek Kuchař to, že nebudou potrestáni pracovníci, kteří 2. prosince přerušili na hodinu výrobu. A to přesto, že toto jednání automobilce způsobilo hmotnou škodu v řádu statisíců. V budoucnu již takové počínání zaměstnanců ale tolerováno nebude. V dohodě se odborová organizace zavázala, že nebude bránit potrestání zaměstnanců, pokud se situace bude opakovat.

Firma nyní nabízí zaměstnancům 400 korun plus oběd a jízdenku, pokud v sobotu 19. prosince přijdou pracovat dobrovolně.

Jaromír Radkovský, HR manažer, Hyundai:

"Naší společnosti samozřejmě vznikla škoda. Do budoucna jsme se dohodli a všechny tři strany na to přistoupily, že se nikdy nic takového nebude opakovat."

Petr Vaněk, mluvčí společnosti, taktéž zmínil, že se v dohodě řeší individuální selhání vedoucích pracovníků, kteří měli vyvíjet na zaměstnance nátlak. Tyto případy se budou řešit jednotlivě a všichni vedoucí pracovníci projdou preventivně školením, jak jednat s lidmi a vést svůj kolektiv. Další problémy, jako je třeba komunikace mezi vedením a odbory, budou upraveny v kolektivní smlouvě na rok 2010, o jejíž podobě se již jedná.