Daňová amnestie Itálii nejspíš vydělá 4 miliardy eur

Řím – V říjnu Itálie vyhlásila daňovou amnestii, která dneškem končí. Země si od ní slibuje, že donutí k zaplacení alespoň část občanů, kteří ukrývají úspory na bankovních účtech v zahraničí. Itálie doufá, že z ní státní pokladna získá navíc až čtyři miliardy eur (asi 103 miliard korun). Vláda nyní uvažuje o prodloužení amnestie do příštího roku.

Ministr hospodářství Giulio Tremonti věří, že by Italové mohli v rámci amnestie přiznat majetek ukrytý v zahraničí za 60 až 80 miliard eur. Úspory, které italští občané uznají do dneška, budou zdaněny 5procentní sazbou, státní pokladně by tak připlynulo ze zaplacených daní 3,7 až čtyři miliardy eur. Některé noviny píší, že stát utržil už 5,5 miliardy, vláda ale žádné oficiální údaje zatím nesdělila.

Podnikatelé by prodloužení daňové amnestie uvítali. Pokud se tak ale stane, bude jednorázová daň navýšena na šest procent. Na to by doplatili ti, co se rozhodnou přiznat majetek až později. V prodloužení daňové amnestie doufá i šéf italské bankovní asociace Giovanni Sabatini.

Nejvíce Italů nejspíš ukrývá peníze na účtech ve Švýcarsku, které patří k daňově výhodným oblastem. To je následováno Lucemburskem či San Marinem. Tento stát oznámil, že Italové už si z tamních bank vyzvedli asi 2,4 miliardy eur.