Státní dluh roste, rating ale může klesnout

Praha – Státní dluh na počátku letošního roku dosáhl magické hranice jednoho bilionu korun. Od té doby ale ještě vzrostl o 168 milionů. V současnosti tedy dosahuje 1,168 bilionu korun. Podíl zadlužení Česka na HDP tak činí 30 až 40 procent, v Evropské unii jsou státy v průměru zadlužené ze 70 procent. Je to vysoké číslo, ale na částku je třeba nahlížet v kontextu. V porovnání s Řeckem či Španělskem, kterým ratingové agentury snížily známku, je na tom Česká republika ještě dobře. Na druhou stranu je třeba vývoj dluhu zvrátit.

„Ten trend, kterým se vyvíjí český dluh, je opravdu varující, takže to, co se stalo Řecku nebo Španělsku, vůbec není vyloučeno,“ uvedla Libuše Bautzová, analytička České televize. Ratingové agentury vycházejí i z předpokládaného budoucího vývoje. „Pokud by Česká republika nepřijala žádná opatření, neměla nějaký scénář, jak snižovat saldo rozpočtu, a tudíž v dalším období i celkové zadlužení, tak se to může stát,“ dodala.

Snížení ratingu by České republice způsobilo dost problémů. „V první řadě se to projeví na celkovém vztahu zahraničních investorů k ČR,“ uvedla Bautzová. Česko by jim tak muselo nabídnout nadstandardní podmínky. To znamená například vyšší úroky, což by pocítili i občané. Už dnes představuje desítky miliard korun ročně a snižuje možnost financovat například stavbu dopravních komunikací.

Video Události, komentáře o filmu Pouta
video

Události, komentáře o filmu Pouta

Vývoj státního dluhu ČR
Vývoj státního dluhu ČR