Reedová: Nelíbí se mi styl práce ODS na pražské radnici

Praha – Odstupující náměstkyni pražského primátora Markétě Reedové se nelíbí styl práce nejsilnější politické strany na pražské radnici – občanské demokracie. Nepovedený projekt Opencard jen potvrdil systémové chyby a problémy, na které Reedová ve své protikorupční strategii poukazovala již delší dobu. Vedení pražské radnice ji však několikrát odmítlo a podle odstupující náměstkyně ji považovalo za něco nepřátelského.

Právě nepřijetí protikorupční strategie bylo pro Reedovou hlavním důvodem, proč se rozhodla post radní opustit. Její práce tím ztratila smysl. „Většinou byla protikorupční strategie brána jako něco, co se nelíbí, připadá to jako nepřátelské gesto,“ zdůraznila Reedová v rozhovoru pro ČT24.

Reedová kritizuje práci ODS:

„Já jsem pravicový člověk, já mám s ODS mnoho společného. Mně se ale nelíbí ten styl práce. Tam já vždy budu kritizovat, pokud to bude nejasné, netransparentní a pokud to bude spíše vypadat na prosazování partikulárního zájmu.“

 
Protikorupční strategii ocenila i Transparency International

Protikorupční strategii, kterou Reedová prosazovala, přitom podle ní ocenila i Transparency International. Jejímu vyhotovení navíc předcházelo šetření ve spolupráci se společností Ernst & Young, které mapovalo korupční rizika na pražské radnici. Protikorupční strategie proto byla ušitá přesně na míru, obsahovala i řadu konkrétních opatření, kterými by se mohla Praha bránit proti zneužívání veřejných peněz.

Jedním z nich bylo například to, že by se veřejné zakázky neměly zadávat firmám s nejasnou vlastnickou strukturou. A právě anonymní vlastníky má i firma Haguess, klíčový dodavatel projektu Opencard.

Kauza Opencard se může opakovat

„Objevila se kauza Opencard, která podle mě v plné nahotě ukazuje ty problémy, na které já poukazuji celou dobu. Pokud nebudou udělány zásadní změny, tak si myslím, že Opencard nemusí být jediným případem, který se objevuje na pražské radnici, ta praxe se může dále opakovat,“ zdůraznila Reedová.

Odstupující radní rovněž podtrhla, že považuje za zbytečné zadávání dalších auditů, které by měly Opencard prověřit. Již ten nynější přece vypracovaly renomované firmy, které si za svou prací stojí. „Myslím si, že řada těch zjištění je na místě a není to jen nafouklá bublina. Myslím si, že to je nepovedený projekt,“ uvedla Reedová. Nyní by se podle ní měla ze závěrů auditu vyvodit trestní odpovědnost konkrétních osob.

Reedová nyní věří, že poměry na pražské radnici by mohly změnit nové volby. Doufá, že z nich ODS nevyjde s drtivou většinou, jakou má nyní, a bude tak muset brát vážně partnery z řad menších stran.

Logo dodavatele projektu Opencard - společnosti Haguess
Logo dodavatele projektu Opencard - společnosti Haguess