General Motors vrátí státu půjčené peníze do srpna

Detroit - General Motors, největší americká automobilka, plánuje splatit do konce června všechny vládní půjčky v hodnotě 6,7 miliardy dolarů (zhruba 120 miliard korun). Americká vláda poskytla GM celkem 52 miliard dolarů. Z této částky bylo 45,3 miliardy převedeno na akcie, takže nyní vláda v GM vlastní 61procentní podíl. Před několika měsíci opustila automobilka bankrotový režim s tím, že se v rámci rozsáhlé restrukturalizace zahrnující prodej některých značek přemění v menší podnik, jenž by měl pružněji reagovat na požadavky zákazníků.

Termín splacení dnes oznámil prozatímní generální ředitel společnosti Ed Whitacre, který je zároveň předsedou správní rady GM. Whitacre dočasně převzal funkci ředitele poté, co předchozí šéf GM Fritz Henderson začátkem měsíce rezignoval. Henderson tak údajně vyhověl žádosti správní rady, která chce pod novým vedením urychlit restrukturalizaci. Podle Whitacreho GM zatím nemá žádného kandidáta na nového generálního ředitele. Upozornil, že hledání nového šéfa komplikují vládní restrikce pro platy vedoucích pracovníků.

V loňském roce hospodařila GM se ztrátou 30,9 miliardy dolarů a předloni prodělala dokonce 43,3 miliardy dolarů. Celosvětová poptávka po autech je nyní slabá, protože světová finanční krize zpomalila ekonomiku, ztížila přístup k úvěrům a snížila spotřebitelskou důvěru. Americké automobilky navíc již dříve zasáhl odklon zájmu spotřebitelů od velkých vozů s vysokou spotřebou.

Navíc v loňském roce společnost GM přišla o pozici největší světové automobilky podle objemu prodeje. O prvenství ji připravil japonský konkurent Toyota Motor. Do té doby vládla GM světovému automobilovému trhu více než tři čtvrtě století.

Vozy General Motors
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24