Například Japonce Matsua, který kouřil přes 40 let a několikrát se neúspěšně pokoušel svého zlozvyku zbavit, donutila k radikálnímu kroku až plicní choroba. Teď si proto platí odvykací kůru na klinice a místo cigaret si dopřává jen nikotinové náplasti. „Myslím, že kdyby se cigarety zdražily tak na 7 ze současných 3 dolarů za krabičku, hodně lidí to ovlivní, jsem si jistý, že s kouřením přestanou,“ vysvětluje Matsuo, jenž je jen jedním z mnoha příkladů, na které japonské ministerstvo zdravotnictví poukazuje.
Ministerstvo zdravotnictví si proto nechalo vypracovat průzkum, ze kterého vyplývá, že při zdražení krabičky cigaret na 6 dolarů se závislostí přestane asi desetina kuřáků, při zdražení na 11 dolarů pak čtvrtina z nich. „Zdražení až k 11 dolarům má i další efekt, od kouření odradí i notorické kuřáky, kteří končí a zase znovu začínají,“ podporuje návrh ministerstva japonská lékařka.
Vyšší daně se nelíbí tabákovým farmám
Proti zvýšení daně jsou ale zejména tabákové farmy. „My se soustředíme jedině na pěstování a zpracování tabáku. Všechny naše příjmy pramení jen z toho, co prodáme. Kdyby přišel náš odběratel s tím, že toho začne kupovat míň, bude to pro můj podnik rozhodně likvidační. Bojíme se,“ prohlásil farmář Tateyama, který převzal rodinný podnik před dvěma roky a jen za nové sušicí zařízení zaplatil 206 tisíc dolarů. Nová daňová zátěž ho teď může zruinovat.
Rozhodnutí japonské vlády, zda se tabáková daň zvýší či nikoliv, padne do konce tohoto týdne.
