Japonsko chce míň kuřáků za cenu vyšších daní z cigaret

Tokio - Japonské úřady volají po vyšší dani na tabákové výrobky. Chtějí tak odradit lidi od kouření a donutit je ke zdravějšímu životu. Krabička cigaret přijde Japonce jen na tři dolary, většina z nich si proto svou slabost zřejmě neodpustí ani po zdražení. Podle průzkumu ministerstva zdravotnictví by při zdražení krabičky cigaret na 6 dolarů asi desetina kuřáků upustila od kouření a při zdražení na 11 dolarů by pak se zlozvykem skoncovala čtvrtina Japonců.

Například Japonce Matsua, který kouřil přes 40 let a několikrát se neúspěšně pokoušel svého zlozvyku zbavit, donutila k radikálnímu kroku až plicní choroba. Teď si proto platí odvykací kůru na klinice a místo cigaret si dopřává jen nikotinové náplasti. „Myslím, že kdyby se cigarety zdražily tak na 7 ze současných 3 dolarů za krabičku, hodně lidí to ovlivní, jsem si jistý, že s kouřením přestanou,“ vysvětluje Matsuo, jenž je jen jedním z mnoha příkladů, na které japonské ministerstvo zdravotnictví poukazuje.

Ministerstvo zdravotnictví si proto nechalo vypracovat průzkum, ze kterého vyplývá, že při zdražení krabičky cigaret na 6 dolarů se závislostí přestane asi desetina kuřáků, při zdražení na 11 dolarů pak čtvrtina z nich. „Zdražení až k 11 dolarům má i další efekt, od kouření odradí i notorické kuřáky, kteří končí a zase znovu začínají,“ podporuje návrh ministerstva japonská lékařka.

Vyšší daně se nelíbí tabákovým farmám

Proti zvýšení daně jsou ale zejména tabákové farmy. „My se soustředíme jedině na pěstování a zpracování tabáku. Všechny naše příjmy pramení jen z toho, co prodáme. Kdyby přišel náš odběratel s tím, že toho začne kupovat míň, bude to pro můj podnik rozhodně likvidační. Bojíme se,“ prohlásil farmář Tateyama, který převzal rodinný podnik před dvěma roky a jen za nové sušicí zařízení zaplatil 206 tisíc dolarů. Nová daňová zátěž ho teď může zruinovat.
Rozhodnutí japonské vlády, zda se tabáková daň zvýší či nikoliv, padne do konce tohoto týdne.

Japonský kuřák
Japonský kuřák
Více fotek
  • Japonský kuřák autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1304/130374.jpg
  • Tabáková farma autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1304/130383.jpg