OECD se rozroste o Chile

Paříž - Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se chce rozrůst, dnes totiž oficiálně přizvala Chile k přijetí členství. Chile se tak příští rok stane 31. členem klubu rozvinutých demokratických zemí s tržním hospodářstvím a bude první členskou zemí z Jižní Ameriky. Chile o členství vyjednávalo dva roky a vyslanci dnes pozvánku oficiálně schválili. Formálně Chile do OECD vstoupí po několika měsících, během nichž se budou ratifikovat vstupní dokumenty.

Generální tajemník OECD Angel Gurría uvedl, že Chile si členství ve skupině vysloužilo svým úsilím: „Během téměř dvou desetiletí Chile pracovalo na důrazných krocích k upevnění demokracie a ekonomického růstu.“

Chile se tak stalo první zemí, která uzavírá proces jednání o členství v OECD z pětičlenné skupiny zemí, s nimiž organizace začala jednat o členství v roce 2007. Vedle Chile je mezi nimi Slovinsko, Rusko, Izrael a Estonsko.

OECD vznikla po druhé světové válce jako klub nejbohatších demokratických zemí. Až do 90. let byla seskupením 24 západních zemí, během minulého desetiletí však byly nově přijaty Mexiko, Česká republika, Slovensko, Polsko, Maďarsko a Jižní Korea.