Na Manhattanu se protestovalo proti splácení hypoték

New York - Dvanáct set klientů americké banky JPMorgan Chace dnes demonstrovalo v centru newyorkského Manhattanu. Vadí jim neústupnost banky při problémech s jejich neschopností splácet hypotéky. Protestní akci zorganizovala advokátní skupina NACA. Ta pomáhá majitelům domů, kteří nejsou schopni splácet dluhy, jejich úvěr upravit. Podle ředitele NACA Darrena Duarteho to ostatní banky, na rozdíl od Morgan Chace, umožňují.

"Chase průběžně nemění podmínky pro splácení hypoték. Proto s nimi máme dohodu, že když se na nás majitel obrátí, umíme jeho nastavené splátky změnit. Neexistuje totiž úvěr, který by nešel splácet,“ řekl šéf NACA Duarte. 

Americké ministerstvo financí nedávno uvedlo, že trvalého snížení hypotéčních splátek dosáhly jen něco přes 4 procenta majitelů domů. Téhož ovšem chtějí docílit všichni dlužníci. „Banky dostaly finanční pomoc, když ji potřebovaly. A teď ji chceme my,“ řekl jeden z protestujících.

Ve stejný den, kdy lidé před Morgan Chase protestovali, jednal americký prezident Barack Obama s představiteli největších amerických bank právě o změnách v poskytování hypoték. Vyzval je, aby zvýšili úvěry pro malé firmy a nebránili jeho plánu reformy finanční regulace. Připomněl jim, že mají vůči státu závazek, protože od něj jejich ústavy dostaly ve finanční krizi miliardy dolarů mimořádné pomoci.