Nové berlínské letiště chce zdvojnásobit počet cestujících

Berlín - Skoro dva a půl miliardy eur, v přepočtu přes šedesát miliard korun, spolkne největší stavba svého druhu v Evropě. Nové berlínské letiště Berlin Brandendburg International, které se má otevřít za dva roky pod jménem bývalého německého kancléře Williho Brandta. Zatím se však jedná jen o jedno velké staveniště, i u současného letiště Schönefeld dvacet minut od centra Berlína vzniká letecká křižovatka, která má splnit ty nejnáročnější požadavky. Po dokončení v roce 2011 bude mít Berlín už jen jedno letiště.

Kvůli minulosti Berlína zde měli Němci umělý systém letišť. To nové nabídne vše pod jednou střechou a má potenciál zdvojnásobit počet cestujících. Loni Berlín odbavil 21 milionů lidí. Za 2 roky to má být 27 milionů a výhledově až 45. Letiště Tegel a původní Schönefeld s otevřením nového definitivně skončí. Jako první ze tří berlínských letišť se už loni uzavřelo to nejstarší z nich – Tempelhof přímo v centru města. Stavbě nového letiště musela jít dále z cesty celá vesnice a její obyvatelé se přestěhovali do okolních obcí.

Nové letiště má zlepšit i úroveň cestování, současná berlínská letiště jsou zastaralá a místy připomínají mnohá česká nádraží. Kvalita už nedosahovala standardů současné doby, tím pádem po přesunu na nové berlínské letiště bude poskytován standard takový, na jaký jsou zákazníci zvyklí například z Prahy.

Berlin Brandenburg bude konkurovat právě i Praze, ale zástupci ruzyňského letiště jsou přesto optimisty. Ředitel řízení kvality Letiště Praha a.s., Petr Hloušek, k tomu dodává: „Rozvoj pražského letiště se ubírá podobným směrem, pozice ruzyňského letiště vůči Praze a letiště Schönefeld vůči Berlínu je vlastně velice obdobná.“ Praha chce postavit novou dráhu a dobudovat Terminál 2. I tady by rádi výhledově více než zdvojnásobili kapacitu z loňských dvanácti a půl milionu až na třicet milionů cestujících ročně.

Letiště má po svém startu vytvořit čtyřicet tisíc nových pracovních míst. Praha počítá se sedmnácti tisíci do roku 2020.