Hledají se kupci pro banky v Česku

Praha – Zahraniční matky bank působících v České republice se potýkají s velkými problémy, začaly se proto zbavovat nepotřebných účastí. Na českém bankovním trhu tak začíná přesouvání majetku, ale kupce je těžké najít. Podle posledního dění se spekuluje o tom, že vlastníky by mohly změnit LBBW a Volksbank. Informuje o tom deník E15.

Evropská komise včera schválila přijetí státní pomoci německé LBBW. Ta by se ale musela zbavit čtyřiceti procent svého majetku. Hrozí tedy, že se bude chtít zbavit i české pobočky, která ve třetím čtvrtletí skončila v čtyřsetmilionové ztrátě. Podobně je na tom i rakouská Oesterreichische Volksbanken, do jejíž skupiny patří tuzemská Volksbank. Podle rakouského deníku Die Presse se banka dostala pod dohled rakouských regulátorů, kteří ji doporučili najít si strategického partnera.

„Případné prodeje by byly logickým výsledkem restrukturalizace, snahou o snížení rizik a soustředěním manažerské kapacity na ozdravení jádrového podnikání,“ podotkl šéf Patria Corporate Finance Petr Kováč. Na českém trhu už vlna prodejů odstartovala. Minulý týden se prodala malá Banco Popolare. Belgická KBC zase část majetku ČSOB prodá na burze.

Banky, které by chtěly nakupovat, zase kvůli krizi na trhu nejsou. O tom svědčí právě prodej Banco Popolare londýnskému finančnímu fondu. Ten zatím nepožádal ČNB o souhlas, takže transakce neplatí.

Podobná situace je i na Slovensku

Podobné neúspěšné příklady jsou i na Slovensku. O prodej své tamní pobočky se snažila belgická skupina Dexia a maďarská OTP. Podle jednoho z investičních bankéřů se ale nenašli žádní vážní zájemci.

Mateřským bankám při prodeji zahraničních účastí nejde ani tak o peníze, jako o potřebu soustředit se na svůj hlavní byznys. Restrukturalizace a rozsáhlého rozprodeje majetku nejsou ušetřeny ani banky, které nepřijaly státní pomoc. I ony musejí kvůli ztrátám ze špatných úvěrů ořezávat své aktivity a soustředit se na hlavní byznys.