Reálné ceny na trhu nemovitostí odhalí první aukce

Praha – V pražském Autoklubu se budou dnes odpoledne dražit více než čtyři desítky bytů, řadových domů a vil. Jde o první velkou aukci nových nemovitostí v Česku, doposud probíhaly jen nucené dražby. Vyvolávací ceny začínají na 40 až 60 procentech katalogových cen bytů a mají developerům a bankám pomoci odhalit, kolik jsou kupující ochotni za byty reálně zaplatit. Informaci přinesly dnešní Hospodářské noviny.

„Nikdo si teď není jistý, kolik vlastně byt může stát,“ míní Ivo Gavlas, majitel aukční a realitní kanceláře Gavlas, která spolu s realitní kanceláří Professional pořádá dnešní dražbu. Právě nalezení reálné ceny bytu má být hlavním výsledkem aukce.

Najdou se i skeptici

Ne všichni jsou ale o úspěšném naplnění ambiciózního cíle skálopevně přesvědčeni. „Do té aukce mohou jít i byty, které jsou na trhu již delší dobu a velmi špatně se prodávají,“ podotkl Milorad Miškovič z Real Estate Karlin Group. Ten zároveň tvrdí, že na dražbě bude více agentů různých developerů, kteří se budou chtít podívat, jak to dopadne, než reálných kupujících. Ani on ale nepodceňuje „aukční horečku“ a předpokládá, že se byty a domy nakonec prodají za mnohem vyšší cenu, než je ta vyvolávací.

Podmínky velké realitní aukce

Kdo může dražit?

Dražit mohou Češi i cizinci. V sále mohou být přítomni osobně nebo mohou vystavit příkaz s limitem jejich nabídky a příhozů a vyhlašovatel aukce bude jednat za ně.

Vstupné a jistina

Divák zaplatí vstupné 100 korun, účastník aukce zápisné 500 korun. Účastník musí navíc složit jistinu ve výši 100 tisíc korun. Pokud v aukci uspěje, jistina se stává první splátkou ceny nemovitosti.


Co se bude dražit?

Mezi 44 položkami dnešní aukce lze nalézt třeba dvoupokojový byt s vyvolávací cenou 750 tisíc korun nebo luxusní pětipokojový řadový dům za 10 milionů. Všechny nemovitosti stojí v Praze, Brandýse nad Labem nebo v Kolíně. Dražit se budou především rozestavěné byty. Často jsou těsně před kolaudací a jejich definitivní dokončení se očekává v lednu až březnu.

Z větších developerů se aukce zúčastní jen Finep a Geosan. Druhý jmenovaný nabídl do dražby třeba dva byty v bytovém domě Antal v Praze 4. Jejich vyvolávací cena je 2,6 milionu korun, tedy téměř poloviční oproti katalogové. Ostatní velcí hráči na trhu jako Skanska nebo Central Group vyčkávají, co historicky první aukce přinese. „Vývoj budeme pozorně sledovat. Pokud se podaří zvýšit ceny nad sto procent, zvážíme svou účast v některé z příštích aukcí,“ uvedl Evžen Korec, generální ředitel developerské společnosti Ekospol.

Podobnou aukci, jako je ta dnešní, již jednou obě pořadatelské společnosti připravovaly letos v červnu. Ztroskotala ale na výši vyvolávacích cen. Ty měly být zhruba na 70 procentech katalogových cen nemovitostí. Developeři ovšem tehdy nabídli do aukce hůře prodejné nemovitosti za padesát i devadesát milionů korun. Pořadatelé se obávali, že by ceny ani po třetinovém snížení nemotivovaly účastníky aukce k přihazování, proto od červnové dražby upustili.

Bytový dům Antal
Bytový dům Antal