Ceny v eurozóně začaly po půlroce opět stoupat

Brusel - Po pěti měsících poklesů začaly spotřebitelské ceny v eurozóně v listopadu opět stoupat. Evropský statistický úřad Eurostat tak potvrdil svůj předchozí odhad. Meziroční míra inflace činila v eurozóně 0,5 procenta po říjnových minus 0,1 procenta. V celé Evropské unii růst cen zrychlil na 1,0 procento z 0,5 procenta v říjnu. Původně Eurostat odhadoval, že růst cen v listopadu v eurozóně, která je ekonomickým tahounem celé EU, zrychlil až na 0,6 procenta.

Za rostoucími spotřebitelskými cenami v eurozóně stojí podle burzovní společnosti Fio zejména meziroční nárůst cen nájemného ve výši 1,7 procenta, elektřiny 2,6 procenta, cen v restauracích a kavárnách o 3,3 procenta, na druhé straně se snížily ceny automobilů o 3,3 procenta či audiovizuální techniky o 11,3 procenta.

Ceny se propadly nejvíce v Irsku, Estonsku a Lotyšsku

Spotřebitelské ceny rostly ve srovnání s říjnem letošního roku v celkem 23 členských státech unie, zůstaly stabilní ve třech a propadly se jen v jedné zemi. Meziroční míra inflace však zůstává negativní v celé řadě členských států, nejvíce se ceny propadly v Irsku (-2,8 procenta), Estonsku (-2,1 procenta) a Lotyšsku (-1,4 procenta).

Naopak s nejrazantnějším růstem spotřebitelských cen se musí potýkat Maďarsko (5,2 procenta), Rumunsko (4,6 procenta) a Polsko (3,8 procenta). Inflace se podobně jako v celé řadě států EU vrátila v listopadu i do Česka, kde její meziroční míra činila 0,2 procenta. O 0,6 procenta přitom klesaly ceny ještě v říjnu.

Vývoj cen v eurozóně
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24