Šéfka kodaňské konference Hedegaardová rezignovala

Kodaň - Dánská ministryně Connie Hedegaardová nečekaně rezignovala na post předsedkyně ekologického summitu OSN v Kodani. Nahradil ji premiér hostitelské země Lars Lokke Rasmussen. Dánsko zdůrazňuje, že změna je čistě procedurální a Hedegaardová se bude dál účastnit jednání. Nicméně ministryni během summitu kritizovaly africké státy s tím, že při jednání zvýhodňuje bohaté země.

„Při takovém množství hlav států a vlád, které přijíždí, je vhodnější, aby konferenci předsedal premiér Dánska,“ zdůvodnila svou rezignaci Hedegaardová. Během čtvrtka a pátku má do Kodaně přijet zhruba 120 vrcholových představitelů jednotlivých zemí. Mezi nimi budou figurovat americký prezident Barack Obama, ruský prezident Dmitrij Medveděv nebo čínský premiér Wen Ťia-pao.

Hedegaardová v pozici předsedy sklízela ostrou kritiku zejména afrických zemí. Ani ona si ale servítky nebrala. Zdůrazňovala, že se na kodaňské konferenci mrhá časem a neřeší se podstatné problémy. Bývalá šéfka summitu se bude jednání o klimatu účastnit i nadále. Rasmussen ji jmenoval svou mimořádnou zástupkyní.

Rezignace Hedegaardové jen umocnila nervozitu, která kolem kodaňské klimatické konference panuje. V pátek měli v Kodani světoví lídři zpečetit dohodu o klimatu, která nahradí Kjótský protokl. Nyní ale není kvůli neshodám jasné, zda budou mít vůbec co podepsat.