Opencard prověří další auditor

Praha - Další auditor se pustí do zhodnocení pražské karty opencard. Zjistí, zda nebyly porušeny zákony při uzavírání smluv nebo při zadávání veřejných zakázek. Úkol zadal společnosti Apogeo šéf kontrolního výboru zastupitelstva František Hoffman (KSČM). Magistrát má od úterního odpoledne k dispozici výsledky auditu, který si vyžádal primátor Pavel Bém (ODS). Výsledky magistrát zveřejní na čtvrtečním zastupitelstvu. Ovšem auditoři si vyžádali další dokumenty, a celou zprávu tak mají předat až v lednu.

Po firmě Apogeo Hoffman žádá, aby mu zprávu dodala do 20. ledna. Výsledky pak chce předložit na příštím zasedání kontrolního výboru. Kromě případných návrhů na vyvození trestní odpovědnosti pravděpodobně členové výboru radě doporučí i některé personální změny na magistrátu: „Již teď mohu říci, že určité personální návrhy výbor dá.“

Vyvozování personálních změn nastane až po dokončení všech šetření

Ředitel magistrátu Martin Trnka uvedl, že s vyvozováním personálních změn počká až na dokončení všech šetření. „Nebudu stínat hlavy, když si nebudu jist, že stínám tu správnou,“ zdůraznil. Podle náměstka primátora Rudolfa Blažka (ODS) by se měla zodpovědnost týkat zejména začátků projektu v roce 2006. Tehdy odbor informatiky vedl Ivan Seyček. Ten již na magistrátu nepracuje, podle Trnky by proto připadal případně v úvahu občanskoprávní spor.Hoffman dodal, že pokud se prokážou chyby při zadávání zakázek nebo při uzavírání smluv na odboru informatiky, magistrát by měl zvažovat náhradu případné škody na právní kanceláři, která tyto smlouvy pro odbor kontrolovala. Podle ředitele odboru informatiky Václava Krause si informatici nechávali právní kroky prověřovat externí firmou.

Se sporným zadáváním zakázek a dalšími nesrovnalostmi přišel audit, kterým si magistrát nechal projekt opencard prověřit. Vedení hlavního města si k ověření výsledků zadalo nový audit u firmy e-Fractal, hotov měl být do úterý. Podle Trnky auditoři magistrátu zprávu předali, vyžádali si ale další dokumenty k dopracování. Výsledky má pak zveřejnit na čtvrtečním jednání zastupitelstva buď sám Trnka nebo náměstek primátora Rudolf Blažek.

Rudolf Blažek
Rudolf Blažek