Slovenská vláda schválila půjčku pro MMF

Bratislava - Poprvé v historii poskytne Slovensko půjčku Mezinárodnímu měnovému fondu. Podle rozhodnutí slovenské vlády bude její výše záviset na potřebách organizace, vyšplhat se může až do výše 440 milionů eur (11,5 miliardy korun). Slovensko spolu s dalšími 20 státy, které fond považuje za dostatečně silné, půjčí MMF celkem 78 miliard eur. Peníze bude moci fond poskytnout nejchudším členům, kteří se kvůli hospodářské krizi dostali do problémů.

Podle mluvčího ministerstva financí Miroslava Šmála si potřebné peníze Národní banka Slovenska bude muset půjčit od Evropské centrální banky.

mluvčí ministerstva financí Miroslav Šmál

„Poprvé v historii fond usoudil, že jsme na tom tak dobře, že mu můžeme prostředky půjčit.“

Fond bude moci od Slovenska čerpat prostředky jeden rok, nejpozději od 31. prosince letošního roku. Po konzultaci se Slovenskem může fond prodloužit dohodu o jeden rok, platnost smlouvy však celkově nesmí přesáhnout čtyři roky. Výši úroků stanoví fond speciální sazbou. Ministerstvo pak vyčíslilo na jeden milion eur možné náklady vyplývající z dohody mezi Slovenskem a fondem pro příští rok.

Také česká vláda v dubnu rozhodla, že Česká republika půjčí Mezinárodnímu měnovému fondu 1,03 miliardy eur na případnou pomoc zemím postiženým finanční krizí. Částka je českým podílem na balíčku jednoho bilionu dolarů (asi 20 bilionů korun), který dohodly země G20 na počátku dubna na schůzce v Londýně. Česko poskytne peníze z devizových rezerv České národní banky. Vzhledem k tomu, že jde o trvalý závazek, nebylo u půjčky stanoveno žádné datum splatnosti. Fond může kdykoli Českou národní banku o peníze požádat. Česko již řadu let v rámci MMF sehrává věřitelskou roli a nečerpá samo žádné půjčky.