Německá vláda schválila rozpočtový plán s rekordními půjčkami

Berlín - Německá vláda dnes schválila rozpočtový plán pro příští rok. Plán počítá s nárůstem výdajů o sedm procent a s rekordními novými půjčkami. Výdaje by měly stoupnout na 325,4 miliardy eur (zhruba 8,5 bilionu korun) z plánovaných 303,3 miliardy eur v letošním roce. Příjmy by naopak měly klesnout na 239,6 miliardy eur z 254,2 miliardy v důsledku nižších daňových výnosů. Rozpočet ještě musí získat souhlas parlamentu.

Oproti letošnímu roku by měly stoupnout také nové půjčky, a to o zhruba 48 miliard na 85,8 miliardy eur, tedy na nejvyšší úroveň od druhé světové války. „Tyto nejvyšší nové půjčky jsou nezbytné pro reakci na nejvážnější ekonomickou krizi od založení spolkové republiky,“ prohlásil mluvčí německé kancléřky Angely Merkelové.

Podle vlády vzroste německá ekonomika v příštím roce o 1,2 procenta po letošním propadu o pět procent. Ve třetím čtvrtletí růst německého hrubého domácího produktu zrychlil na 0,7 procenta z 0,4 procenta v předchozích třech měsících. Německo je největší ekonomikou v Evropě. Je rovněž klíčovým trhem pro české podniky a do značné míry předurčuje, jak si povede celé české hospodářství.

V Německu je hospodářské oživení poháněno vládními opatřeními na podporu ekonomiky, včetně takzvaného šrotovného. Peníze vyčleněné vládou na šrotovné sice byly vyčerpány již začátkem září, příznivý vliv opatření tím ale neskončil, jelikož jsou automobily dodávány s prodlením.

Angela Merkelová
Angela Merkelová