Česko bude asi čelit řízení kvůli vysokému schodku

Praha - Evropská komise v příštím roce nejspíš zahájí s Českou republikou řízení kvůli vysokému schodku státního rozpočtu. Na Žofínském fóru na to dnes upozornil premiér Jan Fischer. Samotné řízení je standardním procesem, případné další prohlubování deficitu ale podle Fischera může ohrozit i přísun peněz z Evropské unie.

Na přelomu ledna a února pošle Česko do Bruselu takzvanou konvergenční zprávu, poté je prý možné očekávat zahájení řízení. Z něho můžou vzejít doporučení směřující k nápravě. „Někdy jsou tato opatření velmi bolestivá, maďarští kolegové by mohli vyprávět,“ poznamenal předseda vlády.

Kvůli schodku letos Brusel kritizoval Prahu už několikrát. Začátkem prosince se ministři financí EU shodli, že Česko bude muset do roku 2013 snížit schodek rozpočtu pod tři procenta hrubého domácího produktu. Češi musí od roku 2010 do roku 2013 snižovat deficit nejméně o jedno procento HDP ročně. „Bez razantních opatření na obou stranách bilance nebudeme moci splnit to, co jsme dostali za úkol,“ řekl na fóru ministr financí Eduard Janota. Jedno procento podle něj v praxi znamená přibližně 40 miliard korun. Jakýkoli Janotův nástupce tak bude muset dále řešit výši mandatorních výdajů státu a platů ve veřejné sféře, doplnil ministr.

Česko bude mít problémy s eurem

Pokud se podle šéfa financí snížení schodku pod tři procenta HDP do roku 2013 nepodaří, ohrozí to také schopnost Česka přijmout euro. „Přijetí eura by se potom stalo otázkou snů,“ dodal Janota.

Letos by měl podle odhadu Evropské komise činit rozpočtový deficit Česka zhruba 6,6 procenta HDP, v příštím roce 5,5 procenta HDP a o rok později 5,7 procenta HDP. Rozpočtový deficit členských států však nesmí podle pravidel EU překročit tři procenta HDP.