Inflace v USA začala meziročně růst

Washington – V průběhu listopadu se spotřebitelské ceny ve Spojených státech zvýšily o 1,8 procenta oproti stejnému loňskému období, zaznamenaly tak první meziroční nárůst od letošního února. Amerika se navíc postupně začíná probírat z hypoteční krize, stavba nových domů totiž nabírá na síle. V listopadu v USA meziměsíčně vzrostla obytná výstavba o 8,9 procenta.

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v meziměsíčním srovnání zvýšily o 0,4 procenta zejména kvůli nárůstu nákladů na energii. Meziměsíční růst cen tak podle očekávání mírně zrychlil z říjnových 0,3 procenta. Nicméně bez zahrnutí energie a potravin zůstaly ceny meziměsíčně beze změny. Cenový index pro energii stoupl oproti říjnu o 4,1 procenta v důsledku zdražení benzinu, elektřiny, topných olejů i zemního plynu.

V USA se za listopad začalo stavět také více obytných domů, meziměsíční nárůst o 8,9 procenta byl nejvyšší od května. Roční přepočet zahájených staveb byl 574 000 jednotek, analytici ale očekávali 580 000. Se statistikou dnes přišlo americké ministerstvo obchodu. Listopadový nárůst potvrzuje, že se americký trh s bydlením stabilně oživuje. Výstavba jednogeneračních domů ale vzrostla jen mírně.