Intel čelí další žalobě za zneužívání dominantní pozice na trhu

New York - Podle americké Federální obchodní komise (FTC) zneužívá největší světový výrobce počítačových čipů Intel dominantní pozici na trhu, a proto jej úřad zažaloval. Intel podle FTC po celé desetiletí nezákonně zneužíval svou pozici k potlačení konkurence a k posílení svého monopolního postavení. Připravil tak spotřebitele o možnost volby a zbrzdil inovace v čipovém průmyslu.

Podle FTC Intel používal hrozby i odměny, aby odradil některé přední výrobce počítačů od nákupů čipů od jiných firem. Intel dle úřadu rovněž v tajnosti přepracoval důležitý počítačový software, aby tak brzdil výkon konkurenčních mikroprocesorů. „Intel se pustil do dobře promyšlené kampaně k ochromení konkurenčních hrozeb pro jeho monopol,“ uvedl šéf úřadu FTC pro konkurenci Richard A. Feinstein. Dodal, že firma tak porušila pravidla poctivé hry i zákony ochraňující konkurenci.

Intel prohrál nedávno spor s AMD

Podobným obviněním čelí Intel již řadu let. Firma se nyní odvolává proti pokutě 1,06 miliardy eur (téměř 28 miliard korun), kterou jí za údajné omezování konkurence vyměřila Evropská komise. Nedávno zaplatila 1,25 miliardy dolarů (zhruba 22,5 miliardy korun) konkurentovi Advanced Micro Devices za urovnání podobných obvinění.

FTC je jednou ze dvou vládních agentur, které ve Spojených státech prosazují dodržování antimonopolních zákonů.