ČSA prodají bezcelní obchody firmě Aelia

Praha - Společnost Aelia ze skupiny Lagardére Services koupí bezcelní obchody Českých aerolinií. Firma zvítězila v tendru s cenou 764 milionů korun. Podmínky transakce dnes schválila valná hromada ČSA. Samostatná obchodní jednotka Duty Free zahrnuje čtyři bezcelní obchody na letištích v Praze a Karlových Varech, její součástí je také prodej na palubách letadel.

 

Podle prezidenta Českých aerolinií Miroslava Dvořáka se posledního kola tendru zúčastnily tři firmy, ve faxové aukci hrála rozhodující roli cena, a právě díky ní zvítězila Aelia. „Celá ta transkace byla hodně překvapivá. Ještě před měsícem a půl se očekávalo 400 až 500 milionů,“ komentoval výsledky tendru analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka.

Česká Aelia je společným podnikem Aelia Group a HDS Retail Czech Republic. HDS má v Ruzyni osm obchodů s tiskovinami Relay.

prezident Českých aerolinií Miroslav Dvořák

„Celková cena překročila naše očekávání. Účast kvalitních zájemců je devizou každého výběrového řízení a zárukou dobré ceny. To se potvrdilo i v tomto případě.“

Prodej bezcelních obchodů má pomoci aeroliniím přežít krizové období, koncem roku firma očekává ztrátu přes tři miliardy korun. Po Duty Free je na řadě administrativní budova APC, kterou hodlají aerolinie prodat Letišti Praha. Záměr již odsouhlasila dozorčí rada.

Mimořádná valná hromada dnes rovněž odsouhlasila vyčlenění činností souvisejících s odbavením cestujících a letadel, takzvaného handlingu, do dceřiné společnosti. Dceřiná firma ČSA Support zároveň převezme 800 zaměstnanců.