Lidovci navrhují opatření, která mají uspořit 27 miliard z rozpočtu

Praha - Lidovci dnes přišli se souborem opatření, která mají ušetřit až 27 miliard korun ze státního rozpočtu. Navrhují, aby vláda zrušila tendr na odstranění ekologických zátěží, snížila odměny manažerů ve státních a polostátních firmách a stanovila referenční ceny pro výstavbu jednoho kilometru dálnice. Kabinet Jana Fischera by podle předsedy KDU-ČSL Cyrila Svobody také měl podpořit lidovecký návrh na zdanění hazardu.

Stát bude muset podle Svobody platit vítězi ekologického tendru až sedm miliard korun ročně bez ohledu na hospodářskou situaci. Tato položka prý zatím není uvedena v rozpočtu na rok 2010. Pokud ale bude smlouva s vítěznou firmou podepsána během roku, automaticky se zvýší státní výdaje, řekl šéf lidovců. Zrušením tendru by se tyto prostředky ušetřily, dodal Svoboda.

Svoboda: Vláda nemusí ekologický tendr dovést do konce

Lidovecký šéf zdůraznil, že vláda ekologický tendr do konce dovést nemusí: „Neexistuje žádný právní závazek odstranit staré ekologické zátěže. To teprve vzniká na základě rozhodnutí České inspekce životního prostředí v jednotlivých případech.“

Místopředseda lidovců Jiří Carbol zároveň varoval, že v případě dokončení tendru by Česku mohly hrozit arbitráže ze strany neúspěšných uchazečů o zakázku. Podle Carbola může způsob zadání zakázky, který prosadil bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), vyvolat dojem, že jde o nedovolenou veřejnou podporu.

Ministerstvo financí vyhlásilo ekologický tendr na konci loňského roku. Sněmovna v listopadu požádala vládu, aby zakázku zastavila. Fischer ale upozornil, že nejsou splněny zákonné důvody, podle kterých by mohl být tendr zastaven. Ministr dopravy Gustáv Slamečka také poslance varoval, že zrušení zakázky by mohlo pro Česko znamenat arbitráž.

KDU-ČSL chce stanovit pevnou cenu pro výstavbu kilometru dálnice

Lidovci také požadují, aby vláda stanovila referenční cenu na jeden kilometr dálnice jako zadávací podmínku pro výběrová řízení. Tak by se snížila cena dálnic, které se v ČR podle lidovců staví o 60 procent dráž než v západoevropských zemích. Celkovou úsporu po přijetí tohoto opatření vyčíslila KDU-ČSL na 15 miliard korun.

Podle lidovců by šlo ušetřit další miliardu, pokud by ministerstvo financí snížilo odměny manažerů ve státních a polostátních firmách a omezilo jejich motivační programy a zlaté padáky. Téměř čtyřmiliardový dodatečný příjem rozpočtu očekává KDU-ČSL v případě schválení svého návrhu na zdanění hazardu.

Naopak Svoboda odmítl možnost, že by se lidovci vzdali svého návrhu na zachování výše mateřské na letošní úrovni. Návrh, který zřejmě má ve sněmovně velkou šanci na schválení, by znamenal zvýšení státních výdajů a vláda s ním nesouhlasí. Šéf lidovců ale zopakoval, že KDU-ČSL nepodpoří návrhy ČSSD a KSČM na třinácté důchody, na proplácení prvních tří dnů nemocenské či zrušení poplatků ve zdravotnictví.

Emise
Emise
Více fotek
  • Emise autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1230/122931.jpg
  • Herna s automaty autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/962/96120.jpg