Czech Coal nemá dominantní postavení na trhu s uhlím

Brno - Skupina Czech Coal nemá na trhu hnědého energetického uhlí dominantní postavení. K tomuto závěru dospěl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ten proto po téměř dvou letech zastavil správní řízení s firmou Czech Coal Services. Antimonopolní úřad zkoumal, zda svého dominantního postavení skupina Czech Coal nezneužila. Vzhledem k tomu, že toto postavení nemá, samotnou otázkou jeho zneužití skupinou Czech Coal se ÚOHS nezabýval. Stížnost podala společnost United Energy.  

Antimonopolní úřad se zabýval uplatňováním rozdílných cen ve smlouvách o prodeji hnědého uhlí a odmítáním dodávek společnosti United Energy ze strany Czech Coalu. Stížnost k ÚOHS podala v roce 2006 právě United Energy, která tehdy patřila do česko-slovenské skupiny J&T. S J&T a rovněž s elektrárenským gigantem ČEZ Czech Coal svádí dlouhodobý souboj o podíl na energetickém trhu. „Jde o průlomové rozhodnutí, které je odpovědí na řadu obvinění ze strany skupiny J&T ze zneužívání našeho údajného dominantního postavení,“ uvedl v reakci na verdikt ÚOHS generální ředitel a předseda představenstva společnosti Czech Coal a.s. Petr Pudil.

EPH trvá na svém stanovisku - s Czech Coal se možná setká u soudu

„Se závěrem ÚOHS, že Czech Coal nemá dominantní postavení na trhu - a to jak obecně, tak zejména vůči společnosti United Energy - rozhodně nesouhlasíme,“ řekl ředitel komunikace EPH Martin Maňák. EPH bude proto všemi dostupnými právními cestami usilovat o přehodnocení tohoto stanoviska antimonopolního postavení. Podle EPH má Czech Coal na trhu s uhlím dominantní postavení, například na trhu s volným uhlím činí její podíl 56 procent. 

Skupina Czech Coal zahrnuje obchodníka s energetickými komoditami Czech Coal a.s., která obchoduje především s hnědým uhlím, elektrickou energií a povolenkami na emise skleníkových plynů. Dále ji tvoří firmy Litvínovská uhelná spravující největší uhelné ložisko v ČR, Vršanská uhelná s životností zásob v rámci stávajících územních limitů až do roku 2058, Czech Coal Services poskytující sdílené služby těžebním společnostem a řada dalších obslužných firem. Do skupiny byla letos organizačně včleněna také společnost REN Power CZ a firma FitCraft Production.