Microsoft bude nabízet prohlížeče konkurentů

Praha – Evropští uživatelé operačního systému Windows si při jeho instalaci budou moci nejspíš vybrat, který internetový prohlížeč chtějí využívat a nebudou tak automaticky instalovat Internet Explorer od firmy Microsoft. S návrhem přišel sám Microsoft, který se tak snaží předejít mnohamilionové pokutě od Evropské komise. Ta dnes na nabídku softwarového gigantu kývla.

Rozhodnutí Evropské komise by mělo ukončit deset let starý spor Microsoftu s Bruselem kvůli porušení antimonopolních pravidel. Firma už kvůli jejich porušování zaplatila na pokutách dohromady bezmála 1,7 miliardy eur, tedy přes 43 miliard korun.

Komisi vadí hlavně to, že Microsoft svůj prohlížeč Internet Explorer přidává jako součást svého operačního systému, takže spotřebitelé nemají důvod hledat jiný prohlížeč od jiného výrobce. Operační systém Windows je nainstalovaný na většině počítačů, takže většina lidí automaticky používá Internet Explorer.

V základu dvanáct prohlížečů

Současný návrh Microsoftu však není jeho prvním. Původní záměr firmy, aby její vlajkový produkt žádný prohlížeč nenabízel, neprošel. Komisi přesvědčila až jeho upravená verze, v níž Microsoft slibuje nabídnout v rámci instalace Windows v základní nabídce dvanáct nejpoužívanějších prohlížečů. „Upřímně doufám, že středeční rozhodnutí ukončí dlouhou kapitolu, která nebyla pro Microsoft vždy příjemná. Vzájemné vztahy firmy a komise se díky tomu určitě zlepší,“ uvedla eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová.

Explorer ve světě používá každý druhý uživatel internetu, Firefox zhruba každý třetí. Další prohlížeče, které Windows také umožní, jako Opera, Google Chrome nebo Safari od firmy Apple mají zatím jen asi dva lidi ze sta.