Sázkové kanceláře si posvítí na podezřelé zápasy

Praha - Českomoravský fotbalový svaz (ČMFS) a sázkové kanceláře se dohodly, že od ledna vytvoří poplašný systém, který by měl omezit podezřelé sázky na zápasy. Kanceláře během několika vteřin upozorní svaz na nápadně vysoké sázky a ten bude moci rychle reagovat a třeba vyměnit rozhodčí. Dosud totiž mohly sázkové kanceláře čelit podezřelým sázkám jen tím, že upravily kurz nebo stáhly utkání z nabídky. Díky nové dohodě bude takový zápas okamžitě pod drobnohledem svazu.

 

Podle mluvčího ČMFS Petra Svěceného může svaz v daném zápase vyměnit rozhodčího nebo delegáta a dále lze upozornit kluby, kterých se to týká. Svaz navíc může celé utkání monitorovat.

Marek Herman, ředitel Asociace provozovatelů sázkových kanceláří

„Budeme svaz okamžitě informovat, pokud by se objevilo něco nekalého. Systém umí reagovat v desítkách vteřin, maximálně minut.“

Evropský fotbal se stále ještě vzpamatovává ze skandálu, kdy mezinárodní sázkařský gang ovlivnil přes 200 zápasů, a to včetně utkání Ligy mistrů. Na těchto sázkách vydělal 10 milionů eur. „Můžeme potvrdit, že se skandál vůbec netýkal ČR a ani žádná podezření nesměřují k nám. Ale my chceme tomu všemu předcházet, aby nám nikdy podobný skandál nepostihl,“ vysvětlil Svěcený.

Podobný systém hlídá sázení na tenis

Podobný systém už hlídá sázení na mužský a ženský tenis. V případě, že jakákoliv z evropských sázkových kanceláří zaznamená podezřele vysokou sázku, okamžitě upozorní tenisovou asociaci, která pak zápas pečlivě sleduje. „U tenisu je vždycky problém. Když chcete ovlivnit fotbalový zápas, tak musíte mluvit s 11 hráči. U tenisu je maličko jiná situace. Ale i na to se povedlo systém nastavit tak, aby fungoval bezpečně a aby zápasy probíhaly férově,“ uvedl ředitel Asociace provozovatelů sázkových kanceláří Marek Herman.

Pokud se systém v českém fotbalu osvědčí, chce jej Asociace sázkových kanceláří nabídnout i dalším sportům, například hokejovému svazu.

Čtyřhra finále Davis Cupu
Čtyřhra finále Davis Cupu