Sobotka: Maďarský scénář v Česku nehrozí

Praha – Přes rekordní rozpočtové schodky v letošním a příštím roce nebude mít Česká republika problémy se splácením svých dluhů a nehrozí jí tedy nebezpečí, že by se dostala do podobné situace jako některé evropské státy v čele s Maďarskem, které zůstalo kvůli krizi odkázáno na pomoc mezinárodních institucí. Česko ale bude i tak muset deficit snižovat. V rozhovoru pro ČT to řekl místopředseda ČSSD a exministr financí Bohuslav Sobotka.

Právě sociální demokracie před týdnem ve sněmovně prosadila změny v rozpočtu na příští rok, které podle ministra financí Eduarda Janoty zvýší schválený 163miliardový schodek o dalších zhruba 12 miliard korun. Už tak rekordní schodek by se tak v poměru k HDP mohl zvýšit až na 5,7 procenta, tedy vysoko nad tříprocentní hranici, kterou požaduje Evropská unie. Janota se už nechal slyšet, že se bude snažit schodek udržet na 163 miliardách tím, že zaváže výdaje ministerstev.

Podle Sobotky to ale nebude třeba. „Naše pozměňující návrhy, které jsme prosadili, jsou v zásadě vybilancované a vláda má manévrovací prostor,“ uvedl. Zhruba 5,1 miliardy do rozpočtu mají pokrýt příjmy z dividend polostátních firem, zejména společnosti ČEZ, dalších 3,5 miliardy může vláda podle Sobotky pokrýt z vládní rozpočtové rezervy a čtyřmiliardový polštář na příjmové straně vytvoří zachování sazeb DPH na současné úrovni. „Vláda by měla být schopná v příštím roce udržet schodek na 163 miliardách,“ míní Sobotka.

Ke stejné hodnotě chce hospodaření státu směřovat ČSSD i v případě, že zvítězí v květnových parlamentních volbách a bude sestavovat vládu. „Pro rok 2010 je to realistický cíl, pro rok 2011 už musíme mít schodek nižší,“ zdůraznil Sobotka.

„Věřím, že budeme mít po volbách odpovědnou vládu, která bude schopná deficit postupně redukovat. Je ale důležité, jakou pro to zvolí cestu, aby to byla cesta trvale udržitelná a také cesta, která nerozbije sociální smír.“

Hospodaření státu ale bude muset konsolidovat jakákoli vláda, která vzejde z voleb. Česko už totiž za své hospodaření čelí kritice Evropské unie. Začátkem prosince se ministři financí EU shodli, že Česko bude muset do roku 2013 snížit schodek pod tři procenta hrubého domácího produktu. Od příštího roku by přitom měl klesat nejméně o jedno procento HDP ročně. Na přelomu ledna a února pošle Janota do Bruselu takzvanou konvergenční zprávu, tedy jakýsi recept, jak chce vláda deficit redukovat. Podle premiéra Jana Fischera nicméně unie tak jako tak zahájí s Českem řízení pro nadměrný schodek.

„Předpokládám, že výsledkem této procedury bude určitý plán, na základě kterého by Česká republika měla postupně snížit deficit veřejných rozpočtů,“ podotkl Sobotka. Zdůraznil přitom, že Česku nehrozí zastavení přílivu peněz z Evropské unie. „Věřím, že budeme mít po volbách odpovědnou vládu, která bude schopná deficit postupně redukovat,“ uvedl Sobotka.

Česká republika navíc podle něj se schodkem pod šesti procenty HDP stále patří v rámci unie k „lepší polovině“. Česku zatím hraje do karet i celková výše dluhu – v příštím roce zhruba 35 procent HDP. „Pásmo bezpečnosti, které hlídá Evropská komise, je 60 procent HDP, bohužel ČR jenom za tyto dva roky přidá z hlediska výše svého zadlužení zhruba pět procentních bodů. To je obrovsky rychlé tempo,“ připustil Sobotka. Už z toho důvodu proto Česku nezbyde nic jiného než deficity snižovat.