Novým ředitelem Bank of America se stane Brian Moynihan

Charlotte - Bank of America přivítá ve svých řadách nového generálního ředitele, kterým se stane padesátiletý Brian Moynihan, dosavadní ředitel divize drobného bankovnictví banky. Moynihan ve funkci od 1. ledna nahradí Kennetha Lewise (62), který se rozhodl odejít do důchodu. Jmenování Moynihana ukončilo měsíce spekulací, kdo se stane novým šéfem banky. Mezi jinými se mluvilo o několika elitních finančnících z Wall Street, včetně šéfa Bank of New York Mellon Roberta Kellyho. Podle analytiků nalezení nového ředitele bránila i vládní omezení na odměny manažerům, ke kterým musela banka přistoupit kvůli získání státní pomoci. Bank of America je největší bankou v USA.

Do Bank of America přešel Moynihan v roce 2004 v rámci akvizice FleetBoston Financial. V bance působil rovněž jako hlavní poradce a šéf divize správy majetku bohatých klientů. Jako nový generální ředitel bude muset dokončit začlenění hypoteční banky Countrywide Financial a investiční banky Merrill Lynch do skupiny a vrátit banku zpět k ziskovosti.

Ve Spojených státech má Bank of America více než 6000 poboček a celkové vklady v objemu jednoho bilionu dolarů. Ve třetím čtvrtletí vykázala banka čistou ztrátu ve výši jedné miliardy dolarů ve srovnání se ziskem 1,18 miliardy dolarů ve stejném období loni. Banka hospodařila se čtvrtletní ztrátou podruhé za necelý rok, hlavně kvůli problémům se splácením spotřebitelských úvěrů. Spotřebitelské úvěry, od hypoték po kreditní karty, tvoří téměř 60 procent úvěrového portfolia banky.

Kvůli finanční krizi obdržela Bank of America od státu z peněz daňových poplatníků dva balíky finanční pomoci celkem za 45 miliard dolarů. Minulý týden však celou státní pomoc splatila. Splacení dluhu financovala jednak přebytkem hotovosti a z druhé části výnosem 19,3 miliardy dolarů z prodeje nových akcií.

Brian Moynihan
Brian Moynihan