Skotské aerolinky Flyglobespan zastavily provoz a vyhlásí bankrot

Londýn - Další obětí krize se stala skotská nízkonákladová letecká společnost Flyglobespan. V noci na dnešek zastavila společnost veškeré lety a vyhlásí bankrot. Flyglobespan vlastnila deset letadel a létala do desítek destinací v Británii a Evropě, ale také do Orlanda na Floridě a egyptského letoviska Šarm aš-Šajch. V příštích dnech mělo do ciziny letět s aerolinkami kolem 5000 cestujících, všichni již byli správcem kontaktováni. Blížící se krach oznámila firma PricewaterhouseCoopers, která byla jmenována správcem aerolinek.

Podle správce se aerolinkám nepodařilo najít nové zdroje financování, protože věřitelé nemají za současné situace důvěru v letecký průmysl.

Společnost Flyglobespan byla založena v roce 1970 a létala ze skotských letišť v Glasgow, Edinburghu a Aberdeenu. Většina z 800 zaměstnanců bude propuštěna, v práci zůstane jen několik zaměstnanců, kteří budou mít za úkol dokončit likvidaci firmy.

Kvůli finanční a ekonomické krizi se letecké společnosti po celém světě letos potýkají s prudkým poklesem počtu cestujících i objemu přepravených nákladů. Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) tento týden zvýšilo odhad ztrát aerolinek na příští rok na 5,6 miliardy dolarů (zhruba 100,2 miliardy korun) z původních 3,8 miliardy dolarů. Letos mají ztráty aerolinek činit 11 miliard dolarů. Od roku 2000 do 2009 se tak celkové ztráty aerolinek vyšplhají na 49,1 miliardy dolarů.