Aero chce prodat Polsku letouny L-159 nebo letové hodiny

Varšava - Chystaného tendru na nákup cvičných bojových letounů v Polsku se chce zúčastnit i český výrobce letadel Aero Vodochody. Firma by Polákům vedle letadel L-159 mohla nabídnout letové hodiny. Polsko hledá náhradu za letouny Iskra, přibližně by mohlo mít zájem o 16 letadel. Podle prezidenta Aero Vodochody Ladislava Šimka by polská strana měla při pronájmu letových hodin příležitost si stroje odzkoušet, a když by jí vyhovovaly, i koupit. Aero již má tento koncept odzkoušený a nabízí i stejné offsetové příležitosti, jako je vybudování místního servisního centra pro kompletní údržbu letadel.

Pokud by si polská strana v podmínkách tendru určila, že koupě letadel je pro ni jediná možnost, Aero by podle Šimka bylo schopno ve spolupráci s českým ministerstvem obrany stroje nabídnout.

prezident Aero Vodochody Ladislav Šimek

„Budeme se snažit pro polské letectvo najít řešení, kterým nemusí být jenom prodej letadel, ale i pronájem letových hodin, což by bylo pro místní vládu výrazně levnější.“

Letos se firma Aero Vodochody v Polsku už ucházela o koupi výrobce helikoptér PZL Świdnik, získala ji ale italsko-britská firma AgustaWestland. Pokud by ovšem AgustaWestland za PZL Świdnik nezaplatila do konce lhůty, jež vyprší v první polovině ledna, mohlo by se Aero do hry o polského výrobce vrtulníků vrátit. „Świdnik zapadá do naší strategie, kterou je vytvořit středoevropské uskupení firem, které v tomto regionu není a které by se lépe prosadilo na současném leteckém trhu,“ vysvětlil Šimek.

Letečtí mechanici
Letečtí mechanici